Lütfen bekleyiniz...

Lütfen bekleyiniz...

Sayfa Yükleniyor

Beklediğiniz için teşekkürler!

23 Nisan İspanya Portekiz Fas Turu Nasıl rezervasyon yaparım?

Valensiya Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Valensiya Şehir Merkezi
Valensiya Şehir Merkezi

 Nereye Gidilir? • Plaza Ayuntamiento (meydan)
 • San Juan de la Cruz Kilisesi
 • Barrio Del Carmen Bölgesi
 • Torres de Quart ve Torres de Serranos (Tarihi Kuleler)Ne Alınır?Envinarte
Valencia’nın en lezzetli ve yıllanmış şaraplarını bulabileceğiniz Envinarte’de meraklıları için küçük bir bölümde vintage kıyafetler de satılmaktadır. Şarap meraklılarının mutlaka yolu düşmelidir.
Adres: C de Serranos 6, Valencia
Tel: +34 96 391 39 30Ne Zaman Gidilir?En ideal zaman mevsim koşullarının en iyi olduğu ve Las Fallas festivalinin kutlandığı  Mart - Haziran arasıdır.Barselona Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Akvaryum Barselona
Akvaryum Barselona

Port Vell Limanı’nda bulunan tesisin içerisinde toplam 35 akvaryum, 450 türde 11000 deniz canlısı ve 80 metre su altı tüneli bulunmaktadır.

Barcelona Hayvanat Bahçesi
Barcelona Hayvanat Bahçesi

Ciutadella parkının 32 dönümünü kaplayan Hayvanat Bahçesinde 400’ün üzerinde farklı türde canlı bulunur.

Barselona Katedrali
Barselona Katedrali

Gaudí'nin en ünlü eseridir. Yapımına 1882 yılında başlanmış ancak mimari yapısı çok zor olduğundan 2030 yılında bitirileceği tahmin ediliyor.

Barselona Şehir Merkezi
Barselona Şehir Merkezi

Birçok tarihi yapısıyla ve turist dostu bir kent olmasıyla gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alır.

Casa Mila (La Pedrara)
Casa Mila (La Pedrara)

Gaudi’nin en ünlü ikinci binasıdır. 1906–1910 arasında inşa edilen yapı Gaudi’nin kendisini Sagrada Familia’ya adamadan önce yaptığı son eserdir.

Ciutadella Parkı
Ciutadella Parkı

19. yy'da yapılan ve 280.000 metre karelik bir alan üstüne kurulan park, bir hayvanat bahçesi, bir göl ve birçok müzeye ev sahipliği yapar.

Dioganal Mar Park
Dioganal Mar Park

Toplam 14 hektar alanda 7 parça olan park 2002 yılında açılmış olup sahip olduğu yenilikçi akım ile Barcelona’ya farklı bir hava katmaktadır. 

El Raval Bölgesi
El Raval Bölgesi

Eskiden fuhuş,cinayet ve diğer olaylar yüzünden kötü şöhrete sahip olan bölge büyük değişim yaşayarak bugün merkezi bir yer haline gelmiştir.

Gran Teatre De Liceu Opera Evi
Gran Teatre De Liceu Opera Evi

Avrupa'nın en güzel opera binası sayılan yapı 1847'de inşaa edilmiştir.

Hospital De Sant Pau
Hospital De Sant Pau

1901-1930 yılları arasında mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından yapılan hastane UNESCO dünya tarih mirası listesine girmiştir.

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi
Katalonya Ulusal Sanat Müzesi

Orta Çağ’dan 20. yy'a kadar sanat eserleri koleksiyonlarının bulunduğu müze Roma ve Gotik tarzda inşa edilmiştir.

La Boqueria Çarşı
La Boqueria Çarşı

La Boqueria, İspanya’daki en renkli yerlerden biridir. 200’den fazla satış yerinde taze sebze, meyve, balık ve et satılmaktadır. 

La Rambla Caddesi
La Rambla Caddesi

Barselona’nın en ünlü caddesidir. Canlı heykeller, sokak şovları, satıcılar ve teraslarda oturan turistler La Rambla’yı sürekli canlı tutarlar.

Marina Port Vell
Marina Port Vell

Barselona Limanı’nın bir parçasıdır, 1992 Barselona Olimpiyatları öncesinde inşa edilmiştir. Ayrıca Avrupa’nın en büyük akvaryumu da burada yer alır.

Maritime Museum
Maritime Museum

Barselona Denizcilik Müzesidir. Müze içerisinde model gemiler, çizimler, resimler ve interaktif bir sergi görülebilir.

Nou Camp Stadyumu
Nou Camp Stadyumu

1957 yılından beri Barselona Futbol Kulübü’ne ev sahipliği yapan stadyum 96.336 seyirci kapasitesine sahiptir.

Olimpiyat Köyü
Olimpiyat Köyü

1992 Olimpiyatları öncesinde, eski stadyum genişletilmiş, çevreye yeni spor kompleksleri inşa edilmiş, Açılış ve Kapanış törenleri burada yapılmıştır.

Palau De La Musica Catalana Konser Salonu
Palau De La Musica Catalana Konser Salonu

1908 yılında açılan bu konser salonunda günümüzde her yıl 500.000'e yakın kişi burada yapılan jazzdan senfoniye çeşitli konserleri izlemektedir.

Palau Guell Konağı
Palau Guell Konağı

1890 yılında bitirilen Palau Guell, Katalan sanayici Eusebi Guell için yaptırılmıştır. Bu konak Gaudi'nin eseridir.

Placa De Catalunya
Placa De Catalunya

Bağlantı noktası olarak görülen bu meydan tüm sokakların başladığı yerdir. Özellikle çeşmeleri ve heykelleri ile ünlüdür. 

Poble Espanyol (İspanyol Köyü)
Poble Espanyol (İspanyol Köyü)

42.000 metre karelik bir alan üstüne yapılmıştır. 1929 yılında Barselona’da düzenlenen Barselona Uluslararası Sergisi için tasarlanmıştır. 

Tibidabo Tepesi
Tibidabo Tepesi

Serra de Collserola’da yer alan en yüksek dağdır (512 m). Bölgede bir lunapark, telekomünikasyon kulesi ve Katolik kilisesi bulunmaktadır.

Torre Agbar Kulesi
Torre Agbar Kulesi

El Poblenou bölgesinde bulunup, 144 m. uzunluk ile Barselona’nın en yüksek üçüncü binasıdır. 33 katlı yapı, iş merkezleri ve ofis olarak hizmet verir.Nereye Gidilir?La Sagra De Familia
İnşasına 1882 yılında başlanan, ve İspanya tarihinin gelmiş geçmiş en ünlü mimarlarından biri olarak kabul edilen Antoni Gauidi’nin tasarladığı kilisenin yapımı bugün hâla devam etmektedir.  Bu yüzden “Bitmeyen Kilise” olarak da bilinen La Sagra De Familia, neo-gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olup UNESCO Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır. Kilisenin yapımı, yapılan bağışlara bağlı olarak devam etmektedir. Tasarımında dinî referanslara sıklıkla rastlanan La Sagra De Familia, doğuş, tutku ve ihtişam adı verilen üç harika bölümden oluşmaktadır.

La Rambla Caddesi
Barcelona’nın kültür ve eğlence merkezi olması sebebiyle turistler tarafından da sıkça ziyaret edilen La Rambla Caddesi, Canaletes Çeşmesi’nden Columbus Anıtı’na kadar uzanmaktadır. Cadde, Barcelona’nın tarihî şehri ile yeni şehrini birleştirmesi sebebiyle önemlidir. 12 km uzunluğundaki La Rambla’dan, hareketli atmosfere sahip Liceu ve Boqueria bölgelerine doğrudan ulaşım sağlanmaktadır. La Rambla Caddesi boyunca yürüyerek Gran Teatre del Liceu vei Boqueria Market gibi ünlü mekânları da keşfedebilirsiniz.

Palau Reial ( Kraliyet Sarayı)
20.Yüzyıl’ın başlarında, Gauidi’nin patronu olan Eusebi Güell’in ailesi tarafından inşa ettirilen Palau Reial, 1926 yılından bu yana kraliyet ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Palau Reial’de iki tanesi modern sanatlar müzesi olmak üzere toplam 3 müze bulunmaktadır. Müze içerisinde, Picasso ve Miro’nun eserlerinin yanı sıra, İspanya’nın en iyi seramik ürünleri sergilenmektedir.

Picasso Müzesi
20. Yüzyıl’ın en ünlü ressamlarından ve Kübizm akımının öncülerinden Pablo Picasso’nun 3500’den fazla eserinin sergilendiği Picasso Müzesi, Barcelona’nın en önemli kültür merkezlerinden biridir. 1963 yılında koleksiyoner Sabartes’in elindeki Picasso eserlerini bağışlaması ile ziyarete açılan müzeye en büyük katkıyı, elindeki 920 eserini bağışlayan Picasso’nun kendisi yapmıştır. Müzede, ressamın kübist eserlerinin yanı sıra, ilk gençlik yıllarında yaptığı heykel ve seramik çalışmaları da sergilenmektedir.

Plaça de Catalunya (Katalonya Meydanı)​
Placa de Catalunya, Barcelona’nın tarihi şehri ile Eixample Bölgesi arasında yer almaktadır. Şehrin tüm cadde ve sokaklarının başlangıç noktası olan meydan, görkemli heykelleri ve çeşmeleri ile görülmeye değerdir. Gün boyu ortaya çıkardıkları hoş görüntülerle turistlerin ilgisini çeken güvercinler,  50.000 metrekarelik alanı ile Barcelona’nın en büyük meydanlarından olan Plaça de Catalunya’nın simgesidir.

Casa Mila​
La Pedrara (Taş Ocağı) olarak da bilinen Casa Mila, Barcelona’nın isminden çok söz ettiren dahi mimari Antoni Haudi tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş modernist bir binadır. Art  Nouveau tarzındaki binanın yapımına 1906 yılında başlanmış ve 1920 yılında tamamlanmıştır. 1912 yılında bu binada evlenen Roser Segimon İ Artells ve Pera Mila binanın sahipleriydi. Pere Mila’nın ismine ithafen Casa Mila yani Mila’nın Evi ismi verilmiştir. Eser 1984 yılında UNESCO kapsamında Dünya Mirasları listesine eklenmiştir.

Parc Güell​
Park Güell, Eusebi Güell isimli Katalan bir iş adamı tarafından Antoni Gaudi’ye yaptırılmıştır. İnşası 1914 yılında biten Park Güell, şehrin soyluları için, içerisinde evlerin bulunduğu, çevresi sürreal yapılarla bezenmiş bir yaşam alanı olarak tasarlanmıştır. Ancak Katalan sosyetesinin Park Güell’e beklenen ilgiyi göstermemesi nedeniyle park, 1918 yılında kamunun hizmetine girmiştir. Park içerisinde Gaudi’nin kişisel eşyaları ve çizimlerinin de bulunduğu bir müze mevcuttur.

Plaça d’Espanya​
1929 yılında Barcelona’da düzenlenen uluslararası fuar sebebiyle tasarlanan ve çok geniş bir alana kurulmuş olan Plaça d’Espanya, Barcelona’nın en önemli mimari harikalarından biridir. Meydan gerek turistler gerekse de şehirde yaşayanlar için önemli bir sosyalleşme ve buluşma alanıdır. Venedik Kuleleri, Joan Miro Parkı, Avrupa’nın en prestijli gösterilerine ev sahipliği yapan Fira de Barcelona gibi pek çok önemli yapıyı görebileceğiniz Plaça d’Espanya’da, ilginizi çekecek mağaza ve alışveriş merkezi de bulabilirsiniz.

Casa Batllo​
Barcelona Passeig de Gracia Caddesi’nde yer alan Casa Batllo, Antoni Gaudi ve üç asistanının 1877 yılında inşa edilmiş bir binayı 1905-1907 yılları arasında restore etmesiyle ortaya çıkmıştır. Gaudi’nin ustalık dönemi eserlerinden biri olarak kabul edilen bina, seramikler ve renkli taşlarla bezenmiş muazzam bir dış yüzeye sahiptir. Mimari tasarımlarda ilhamını doğadaki varlıklardan aldığını belirten Gaudi, Casa Batllo’nun dış yüzeyinde de bukalemunların renk değiştirme özelliğinden esinlenerek, binaya bir ejderha algısı yaratmak istemiştir.

Barcelona Katedrali​
Barcelona’nın tarihi şehir kısmının merkezi olarak kabul edilen Gotik Mahallesi’nde yer alan Barcelona Katedrali, Katalan Gotik Mimarisi’nin en güzel örneklerinden biridir.19. Yüzyıl’ın sonlarına doğru neo-gotik mimarinin izlerinin görüldüğü yapının dış yüzeyi, gargoyleler, vahşi ya da mitolojik hayvan temaları ile doludur. Dış yüzeyi kadar iç süslemeleri de göz dolduran katedral ve çevresi eğlence hayatıyla da ismini duyurmuştur.

 Ne Yapılır? • Mercatt La Boqueria Sokak Pazarı’nda alışveriş yapın.
 • Flâmenko dans gecelerine katılın.
 • Şehrin yemek kültürünü şekillendiren Tapas’lardan tadın.
 • Montjuic Tepesi’nden şehir manzarasını izleyin.
 • Paella olarak bilinen Katalan yemeğini deneyin.Ne Alınır?Diğer birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Barcelona’da da alışveriş için çok farklı seçenekleriniz bulunmaktadır. Hediyelik eşyalardan tasarım ürünlere, giyimden elektroniğe kadar aradığınız hemen her ürünü, The Portal de l’Àngel, La Rambla, Park Guell ve El Raval gibi şehrin ünlü caddelerinde yer alan mağazalar ve AVM’lerde bulabilirsiniz. Hediyelik bir şeyler bakıyorsanız, Barcelona ile özdeşleşmiş Flâmenko aksesuarları, İspanyol yelpazeleri, şehrin mimarisinde sıkça kullanılan kırıklı mozaiklerden yapılmış seramik eşyalar ya da eğlenceli eşek figürlerine göz atabilirsiniz.

Cereria Subirà
1761’den beri hizmet veren Cereria Subirà, birbirinden renkli ve güzel kokulu mumlarıyla Barcelona’nın simgelerinden olmuş durumdadır. Barok tarzda inşa edilmiş bu tarihî dükkânda, hem evinizin dekorasyonu hem de bu tür hediyelik eşyalardan hoşlanan sevdikleriniz için zarif ve orijinal ürünler bulabilirsiniz.  
Adres: Baixada de la Llibreteria, 7, 08002 Barcelona, İspanya
Telefon:+34 933 15 26 06

Art Montfalcon
La Cambra Caddesi üzerinde bulunan Art Montfalcon için hediyelik eşya cenneti yakıştırması yapmak yerinde olacaktır. İki katlı bir binada hizmet veren mağazada seramik eşyalardan farklı baskı tasarımlarıyla yapılmış tişörtlere kadar aklınıza gelen her şeyi bulabilirsiniz.
Adres: Carrer dels Boters 4 Barri Gòtic, Barcelona
Telefon:+34 933 01 13 25

The Centre Comercial Maremàgnum
Şehrin en bilinen alışveriş merkezlerinden olan Comercial Maremàgnum, birçok markayı rahatlıkla bulabileceğiniz ve bunun yanında restoran, golf sahası ve akvaryum gibi gün içinde aktiviteler yapabileceğiniz geniş bir yaşam merkezidir.
Adres: Moll d'Espanya, 5, 08039 Barcelona, İspanya
Telefon:+34 932 25 81 00

Urbana
Bask menşeli bir marka olan Urbana’da, hem kadınlar hem de erkekler için modaya uygun ve son derece farklı tasarımlar bulabilirsiniz. Urbana’nın, giyim yanında geniş bir aksesuar koleksiyonu da bulunmaktadır.
Adres: Carrer d’Avinyó 46, Barcelona
Tel: 93 269 09 20

Els Encants Vells
Fira de Bellcaire olarak da bilinen Els Encants Vells, şehrin en ünlü bitpazarıdır. Meraklıları için birbirinden ilginç parçalar bulunduran pazarda, alışveriş yapmasanız dahi keyifle zaman geçirebilirsiniz.
Adres: Plaça de les Glòries Catalanes, Barcelona
Tel: 93 246 30 30
 Ne Yenir?Ağırlıklı olarak Katalan Mutfağı’nın hâkim olduğu Barcelona’da yemek dendiğinde akla gelen ilk kelime Tapas’tır. Akdeniz yemek kültüründen de oldukça etkilenen mutfakta deniz mahsulleri önemli yer tutar. Deniz mahsulleriyle yapılan ve bir tür pilav olan Paella, patatesli omlet olarak adlandırabileceğimiz “Tortilla a la Espanola” ve aperatif olarak tüketilen Pa amb Tomaquet yerel mutfağın en önemli ve bilindik lezzetleri arasındadır. Şehrin resmi tatlısı diyebileceğimiz Churro’yu tatmadan ise Barselona’dan ayrılmayın. Yerel lezzetlerin yanında farklı mutfaklara ait menüler sunan birçok restoranı rahatça bulabilirsiniz. 

Mauri
Mauri, hizmete başladığı 1929 yılından beri Barcelonalıların müdavimi olduğu, şehrin en eski pastanelerinden biridir. Özellikle çikolatalı kruvasanları ile meşhur olan mekân, gurmelere özel lezzetler de sunmaktadır.
Adres: Calle Provença, 241, 08008 Barcelona, İspanya
Telefon:+34 932 15 09 98

Bar Pinotxo
Lezzetli ve taze Tapasları ile ünlü olan Bar Pinotxo, Rambla Caddesi’nin girişine çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Yerel lezzetlere meraklı olanlar ve akşam yemeğini aperatiflerle geçiştirmek isteyenler için ideal bir mekândır.
Adres: Rambla de Sant Josep, 91, 08002 Barcelona, İspanya
Telefon:+34 933 17 17 31

Els Quatre Gats
Şehrin en canlı yerlerinden Plaça de Catalunya’da bulunan Els Quatre Gats, Katalan Mutfağı’nın en iyi ve lezzetli örneklerini sunan bar-restoran tarzı bir mekândır. Modern ve ahşap ağırlıklı dekorasyonu ile hoş bir akşam yemeği için tercih edilebilir.
Adres: Carrer de Montsió, 3, 08002 Barcelona, İspanya
Telefon:+34 933 02 41 40

Can Majó
Neredeyse denizin içine uzanan masaları, ve lezzetli deniz ürünleri ile yapılan yemekleriyle adını duyurmuş olan Can Majó, romantik bir akşam yemeği için tercih edilecek en doğru adreslerden birisidir. Barcelona’nın keyifli sahillerinden birinde bulunan restoranın en gözde yemeği Bollabessa’dır.
Adres: Almirante Aixada 23, 08003 La Barceloneta, Barcelona
Telefon:+34 932 21 54 55

Restaurant Elche
1960’dan beri Barcelona’da hizmet veren Elche Restaurant’da, şehrin en lezzetli Paellaları’nın yapıldığı söylenmektedir. Eski-Dünya tarzıyla hazırlanmış dekorasyonu ile iki katlı bir binada hizmet veren mekânın güleryüzlü çalışanlarından da çok memnun kalacaksınız.
Adres: Carrer de Vilà i Vilà, 71, 08004 Barcelona, İspanya
Telefon:+34 934 41 30 89Ne Zaman Gidilir?Yıl boyu ılıman Akdeniz ikliminin etkisinde olan Barselona’yı her mevsim rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte, havanın en güzel, sokakların ise görece sakin olduğu Mayıs ve Haziran aylarının, şehrin tadını çıkarmak için en ideal aylar olduğu söylenebilir. Tatilinizi planlarken şehrin etkinlik takvimi en önemli etken olsa da, Ağustos ayında havanın nemli, ve ortalama sıcaklıkların otuz derece civarında olduğunu da dikkate almanızda fayda var.Eğlence ve Gece HayatıBarcelona’nın büyük bir şehir olmasının yanında, aynı zamanda Avrupa’nın önemli bir eğitim şehri olması, eğlence ve gece hayatını oldukça aktif ve çeşitli hale getirmiştir. Şehirde haftanın her günü farklı partiler ya da aktiviteler bulabilirsiniz. Sabaha kadar dans edebileceğiniz gece kulüplerinin ve limandan kalkan parti botlarının yanında, Moskova ve Paris’teki benzerlerinden geride kalmayan Liceu Operası’nda sergilenen performansları izleyebilir, ya Flamenko kulüplerinin yemekli programlarından birine katılabilirsiniz. Amerikan eski Başkanı Bill Clinton’un saksafon çaldığı yer olarak ünlenen Harlem Club ve benzeri caz barlarda kaliteli müzik eşliğinde bir akşam geçirmek, bir başka Barcelona gecesi alternatifi olabilir.

Ice Bcn Bar
Yaz sıcağından bunalanlar ya da bambaşka bir gece hayatı deneyimi yaşamak isteyenler için, dekorasyonu tamamen buzdan yapılmış olan Ice Barcelona oldukça yerinde bir seçim. İçkilerinizi dahi buz bardaklardan içeceğiniz bu mekânda La Sagrada Familia’nın buzdan yapılmış bir modelini de bulabilirsiniz.
Adres: Ramon Trias Fargas, 2 (por la playa girişi), 08005 Barcelona
Telefon:+34 932 24 16 25

Carpe Diem Lounge Club
Sıcak ortamı ve huzur verici dekorasyonu ile Barcelona’nın en gözde mekânlarından biri olan Carpe Diem Lounge Bar’da dilediğinizce dans edip içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Tekno müzikten hoşlananların rağbet gösterdiği kulüp, Barcelonalı futbolcuların da uğrak mekânları arasındadır.
Adres: Passeig Marítim de la Barceloneta, 32, 08003 Barcelona, İspanya
Telefon:+34 932 24 04 70

Barcelona Pipa Club
Şehrin en iyi on barından biri sayılan Barcelona Pipa Club, dekorasyonunda bolca pipo kullanılmış ve ünlü dedektif karakteri Sherlock Holmes’a vurgu yapan temasıyla rahat ve eğlenceli bir mekân. Havuz salonu, konser bölümü ve caz sahnesi gibi farklı temalarda odalardan oluşan Pipa Club’ın rahat koltuklarında keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.
Adres: Plaça Reial 3, Barcelona
Tel: +34 93 302 4732

Tinta Roja
Bir tiyatro salonunun kulisini andıran farklı dekorasyonu ile tangodan hoşlananlar için adeta bir tapınak gibidir Tinta Roja. Uygun fiyatlardaki kokteyllerinden yudumlarken dev ekranda yayınlanan tango gösterilerini izleyebilirsiniz.
Adres: Carrer de la Creu dels Molers 17, Barcelona
Tel: +34 93 443 3243

Moog
Moog, dar bir alana kurulmuş küçük bir gece kulübü olsa da, şehirde büyük üne sahiptir. Tanınmış DJ’lerin sahne aldığı Moog’da daha çok tekno ve house tarzı müzikler çalınmaktadır.
Adres: Carrer de l'Arc del Teatre, 3, 08002 Barcelona, İspanya
Telefon:+34 933 19 17 89Festival ve EtkinlikBarcelona, festival ve etkinlikler yönünden oldukça yoğun bir takvime sahiptir. Müzik ve film festivallerinin yanı sıra, özel günler ve bayramlar da halkın geniş katılımıyla birlikte oldukça keyifli geçer.  Tatilinizi planlamadan önce, yılın her döneminde çeşitli disiplinlere dair önemli etkinliklerin tarihlerini gözden geçirmekte fayda vardır. Sokak etkinlikleri konusunda da öncü olan Barcelona’da, 1 Kasım Kestane Festivali gibi birçok ilginç ve eğlenceli etkinliğe katılabilirsiniz.

Three Kings Parade
Barcelona’da özellikle çocukların dört gözle beklediği bu festival her yıl 5-6 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilir. Otantik bir Katalan festivali olan Three Kings kaynağını İncil’de yer alan üç kralın (Baltazar, Melchior ve Gasper) İsa ile tanışmasının anlatıldığı bölümden alır. Çoğu İspanyol çocuk için Noel Baba karakteri bu krallarla özdeşleşmektedir. Festival dâhilinde halk, sokaklarda renkli kostümleriyle dev bir geçit oluşturmaktadır.

Festes de la Merce ( Castellers)
Her yıl Eylül ayında düzenlenen festivalde insanların bedenleriyle oluşturdukları kuleler yarışmaktadır.  Her grubun birbirinden farklı ve zor figürlerle oluşturdukları kuleleri izlerken düzenlenen konserlerle de müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Dia de Sant Jordi
Barselona’nın kuruluşuna öncülük eden St. Jordi’yi anmak için düzenlenen festivale çiçek festivali demek de yerinde olacaktır.

Festival de Sonar
Yaz ayları hareketinden ve enerjisinden hiç hız kaybetmeyen şehirde düzenlenen geleneksel bir müzik festivalidir Festival de Sonar. Her yıl Haziran ayında düzenlenen festival bir hafta boyunca süren canlı müzik konserlerinden oluşmaktadır.

Festival de Sant Joan
Haziran ayının sonlarına doğru düzenlenen festival, Barcelona’da yapılan bir çeşit “yaza hoş geldin bayramı”dır. Nevruz ateşine benzeyen dev ateşler yakılır ve insanlar ateşin üzerinden atlayarak sahilde dans ederek yazın gelişini kutlarlar.

Grec Arts Festival
Her yıl Haziran ayının son haftasında kutlanan Grec Arts Festival, uluslararası öneme sahip tiyatro, müzik ve dans festivalidir.

Festa Major de Gracia
19. Yüzyıldan beri kutlanan Festa Major de Gracia, halkın karton, kereste ve kâğıtları kullanarak yaptığı orijinal tasarımlar ve kostümler eşliğinde toplam 23 sokak boyunca devam eden büyük geçitler gerçekleştirdikleri geleneksel bir etkinliktir. Her yıl farklı bir temanın kullanıldığı festival Ağustos ayında yapılmaktadır.Zaragoza Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Zaragoza Şehir Merkezi
Zaragoza Şehir Merkezi

 Ne Zaman Gidilir?Nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim en ideal ve güzel seyahat aylarıdır.Madrid Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Almudena Katedrali
Almudena Katedrali

İnşasına 1883 yılında başlanan yapı 1993 yılında tamamlanmıştır. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni olarak yapımı sırasında destek alınmaması gösterilebilir. Katedralin planı Papa Leo XIII zamanında yapılmıştır.

Buen Retiro Parkı
Buen Retiro Parkı

Madrid’deki ana parklardan biridir. Birçok heykele, anıta ve bir göle ev sahipliği yapan parkta ayrıca her yıl bir kitap fuarı ile çeşitli konserler düzenlenmektedir. 

Cerralbo Müzesi
Cerralbo Müzesi

Müze XVII. Cerralbo Markisi Enrique de Aguilera y Gamboa tarafından oluşturulmuş özel bir koleksiyondur. 22 Mart 1934 tarihinde Cerralbo Müzesi Vakfı kurulur. Müzenin kurulu olduğu bina 1944 yılında müzeye çevrilir. İç dekorasyon ve yeniden yapılan iç düzenleme mimar Guillermo Diz Flores tarafından yapılır. Bina 1962 yılında sanatsal açıdan önemli tarihi yapılar arasında yer alır. 2006 yılında bir kez daha restorasyon çalışmaları yapılan bina 14 Aralık 2010 tarihine kadar kapalı kaldıktan sonra yeniden açılır.

Madrid Kraliyet Sarayı
Madrid Kraliyet Sarayı

Batı Avrupa’daki en büyük saray olan Palacio Real 1734 yılında yangından zarar gören eski Alcazar alanı üstüne inşa edilmiştir. Filippo Juvarra tarafından Felipe V ve hükümdarlığı için inşa edilmiştir. 

Madrid Şehir Merkezi
Madrid Şehir Merkezi

Madrid geniş caddeleri ve düzenli yapılaşması ile ünlüdür. Madrid’de eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir çok meydan, müze, tarihi yapı ve park yer almaktadır.

Plaza De Espana Caddesi
Plaza De Espana Caddesi

Plaza de Espana’nın merkezinde ünlü İspanyol yazar, şair ve oyun yazarı Miguel de Cervantes Saavedra’nın bir anıtı bulunmaktadır. Mimar Rafael Martinez Zapatero ve Pedro Muguruza ile heykeltıraş Lorenzo Coullaut Velera’nın tasarladığı anıt Madrid’in sembollerinden biridir.

Puerta Del Sol Meydanı
Puerta Del Sol Meydanı

Madrid’in en ünlü ve en merkezi meydanıdır. Madrid şehir kapılarından birinin alanına inşa edildiği için adını buradan alır. Yarı daire şeklinde olan Puerta del Sol, günümüzdeki şeklini 1854-1860 yılları arasında yapılan yenileme çalışmalarında almıştır.

Reina Sofia Müzesi
Reina Sofia Müzesi

Modern sanat eserlerinin sergilendiği Reina Sofia, 1992 yılında bir hastane binasının yenilenmesiyle müzeye dönüştürülmüştür. 2005 yılında bu yapıya Fransız mimar Jean Nouvel tarafından ek bir kısım yapılmıştır.

Santiago Bernabeu Stadyumu
Santiago Bernabeu Stadyumu

1947 yılında açılan stad Real Madrid Futbol Kulübüne aittir. 85.454 seyirci kapasitesine sahiptir. Yapılan yenileme çalışmaları ile 93.000 izleyici kapasitesine ulaşması ve böylece dünyanın en büyük 3. stadı olması beklenmektedir.Nereye Gidilir?Plaza Mayor
Plaza Mayor, İspanya’nın birçok toplumsal olayına, gösterilerine, festivallere ve hatta devrimlerine bile ev sahipliği yapmış olup tarihi açıdan hem İspanya hem de Madrid için oldukça önemli bir yere sahiptir. İspanya’daki Habsburg hâkimiyeti sırasında inşa edilen meydan 129-94 metre şeklinde geniş bir alana yayılmıştır. Meydanın etrafı toplam 237 balkonun bulunduğu 3 katlı bina ile çevrelenmiştir. Casa de la Panaderia olarak adlandırılan bu bina bugün belediye ve kültürel faaliyet binası olarak hizmet vermektedir. Bunun yanında meydanın etrafında birçok hediyelik eşya dükkânı, cafe ve mağaza da bulunmaktadır. Meydanın tam ortasında ise II. Carlos Dönemi’nden bu yana İspanyol Ordusu’nu temsil eden armalı asker heykeli bulunmaktadır. Neredeyse yılbaşından tüm dini bayramlara kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Plaza Mayor’un en bilinen ektivitesi ise meydana bakan cafelerde kalamarlı sandviç ve bira keyfi yapmaktır.

Prado Müzesi
Prado Müzesi içerisindeki 8000’den fazla yağlı boya tablo, heykeller, para koleksiyonları ve diğer sanat eserleriyle hem İspanya’nın hem de Avrupa’nın en büyük müzelerinden biridir. Ünlü İspanyol ressamlardan Picasso, Joan Miro, Dali ve Goya’dan dünyaca ünlü Michaelangelo, Botticelli,Hieronymus Bosch ve Raphael gibi birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan müze, 12. Yüzyıl’dan 19. Yüzyıl’a kadar yapılmış muhteşem eserlerin merkezi olarak sanat tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Pazar günleri 17.00’dan sonra ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Prado Müzesi’ne en az 3 saatinizi ayırarak birbirinden harika eserleri görme fırsatı bulabilirsiniz.

Templo de Debod (Debod Tapınağı)
Debod Tapınağı, orijinali M.Ö 2. Yüzyıl’da Mısır’ın Aswan kentinde tanrı İsis adına yapılan tapınağı Madrid’te yeniden inşa edilmiş halidir. Madrid’teki Parque del Oeste isimli parkla bulunan tapınak İspanya’ya Mısır’daki tarihi mirasın korunması için göstermiş olduğu çabayı takdir etmek amacıyla bağışlanmıştır. 1960 yılında Mısır’daki Aswan Barajı’nın yapımı sırasında birçok tarihi eser zarar göreceği için UNESCO’ya çağrıda bulunan İspanya böylece tapınağın yok olmasını engellemiştir. Debod Tapınağı, 1968 yılından bu yana varlığını İspanya’da sürdürmeye devam etmiştir. 

Plaza de la Villa
Madrid’in eski şehir meydanı olan Plaza de la Villa, ünlü Plaza del Sol ve Plaza de Oriente arasında yer almaktadır. Mimar Kuan Gomez de Mora tarafından şehrin önemli olaylarında halkın bir araya gelebileceği bir yer olarak tasarladığı meydanın ve Casa de la Villa’nın inşasına 1645 yılında başlanmıştır. Ancak İspanya’nın başkenti Toledo’dan Madrid’e taşındığı zaman yeniden planlanan şehirdeki diğer eserler gibi Plaza de la Villa’nın yapımı da 1696’da tamamlanabilmiştir. Meydana iki giriş bulunmakta ve bunlardan biri hapishaneye diğeri de meydanın ana holüne açılmaktadır. Plaza de la Villa’da dönem mimarisini yakından görebileceğiniz Casa de la Villa da ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. 

Kraliyet Sarayı (Palacio Real de Madrid)
İspanyol Krallığı’nın uzun yıllar boyunca en önemli rezidanslarından biri olan Palacio Real, Madrid’in Plaza de Oriente isimli meydanına oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. 1738 ve 1755 yılları arasında inşa edilmiş olup, Kral III. Carlos tarafından 1764’te kraliyetin resmi evi olarak kullanılmaya başlanan Palacio Real, günümüzde sadece özel günlere ve kutlamalara ev sahipliği yapmaktadır. İspanyol mermerleri, maundan yapılmış görkemli kapılar, pencereler ve freskolarla döşenmiş iç tasarım kadar sarayın dışarısında bulunan Campo del Moro ile Sabatini Bahçeleri ve Plaza de Oriente boyunca uzanan heykeller de bu gösterişli tablonun önemli bileşenlerindendir. Ayrıca saray bahçesinin bitiminde bulunan Teatro Real (Tiyatro Binası) de ziyaret edebileceğiniz önemli bir tarihi yapıdır.

Puerta Del Sol (Güneş Kapısı)
Türkçesi Güneşin Kapısı anlamına gelen Puerta del Sol, Madrid’in en bilinen ve turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır. 15. Yüzyıl’ın sonlarına kadar şehrin etrafındaki surlara bağlı olarak bulunan ve şehrin ana kapılarından biri olan Puerta del Sol, sur etrafında gettolaşma başladıktan sonra şehrin bir parçası haline gelmiştir. Meydan civarında şehrin simgesi haline gelmiş birçok eser bulunmaktadır. Casa de Correos (Posthane Binası), ağaçtan meyve yiyen ayı heykeli ve İspanya’nın sıfır noktası olarak kabul edilen Tio Pepe noktası bu eserlerden sadece birkaçıdır.

Puerta de Alcalá (Alcala Kapısı)
İspanya’nın milli anıtlarından biri olarak kabul edilen Alcala Kapısı’nın inşası 1764 ve 1778 yılları arasında yapılmıştır. İtalyan mimar Francesco Sabatini tarafından tasarlanan bu görkemli kapı 19.5 metre uzunluğunda olup tamamen granitten inşa edilmiştir. Dış cephesi heykeller, rölyef ve masklarla süslenmiş olan Alcala Kapısı üzerinde 4 tane de ana heykel bulunmaktadır. Bu heykellerin her biri ülke yönetiminde benimsenen bir ilkeyi temsil etmektedir. Bunlar; adalet, ölçülü olma, cesaret ve sağduyudur. Bu ilkelerin her biri heykellerin üzerine işlenen terazi, üzengi, kılıç-kalkan ve ayna sembolleri ile tasvir edilmiştir. Alcala Kapısı inşa edildiği dönemde şehre giriş için kullanılan ana kapı olmasının dışında bugün ünlü El Retiro Parkı’nın da ana girişi olarak kullanılmaktadır.

Catedral de Santa María la Real de la Almudena
İspanya’nın başkenti Toledo’dan Madrid’e taşındığı zaman bu olayın şanına yakışır yeni bir katedral inşa ettirmeye karar veren Kral II. Felipe, Almudena Katedrali’nin yapım emrini vermiş ancak bu muhteşem yapının inşasına ancak 1879 yılında başlanabilmiştir. Madrid’in koruyucu azizesi Santa Maria de la Almudene’ya adanan bu yapı 104 metre uzunluğunda ve 76 metre genişliğinde görkemli bir eser olarak tasarlanmıştır. 19. Yüzyıl’da inşa edilmesine rağmen 16. Yüzyıl mimarisinden örnekler taşıyan katedralde neo-romanesk akımın izlerini bulabilirsiniz. İspanyol dini mimarisinin tarihi hakkında da birçok şey öğrenebileceğiniz Almudena Katedrali’nin bir kısmı bugün müze olarak hizmet vermektedir. Bunun yanında katedralin zirvesinden muhteşem bir Madrid manzarası da izlenebilmektedir.

Cibeles İletişim Sarayı
Madrid’in şehir merkezi olarak kabul edilen ve sarayla aynı ismi taşıyan Cibeles Meydanı’nda yer alan Palacio de las Comunicaciones (Cibeles Sarayı) dıştan bakıldığında Gotik mimarisinde inşa edilmiş bir katedral gibi görünse de 20. Yüzyıl’ın başlarında İspanya’nın merkez posta ofisi olarak inşa edilmiştir. 2007 yılında Casa de le Villa Meydanı’nın yerine yeni ana meydan olarak kabul edilen Cibeles’ten sonra İletişim Sarayı da yeni şehir meclisi binası olarak hizmet vermeye başlamıştır. Oldukça görkemli dış süslemelere ve gösterişli pencerelere sahip olan binanın yüksekliği 40 metreyi bulmaktadır. Bu da onu şehirdeki en yüksek binalardan biri yapmaktadır.

El Retiro Parkı
Birbirinden güzel heykeller, anıtlar, hoş bir göl ve yürüyüş alanlarından oluşan El Retiro Parkı, Madrid’in en merkezi ve popüler kamusal alanlarından biridir. Puerta de Alcala ve Prado Müzesi’ne de oldukça yakın bir konumda bulunan park toplam 1.4 kilometre karelik geniş bir alana yayılmıştır. 19. Yüzyıl’a kadar İspanyol Krallığı’na ait olan El Retiro Park, bugün halka ait olup içerisinde keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında park içerisinde onlarca farklı gül çeşidinin yetiştirildiği Roseleda Garden adı verilen bir botanik bahçesi, 19. Ve 20. Yüzyıl’a ait yağlı boya tabloların sergilendiği Cason del Buen Retiro Galerisi ve Kraliyet ailesine ait kılıçların sergilendiği Ejercito Müzesi de park içerisinde keşfedebileceğiniz yerler arasındadır.Ne Yapılır? • Flâmenko dans gecesine katılın.
 • Şehrin yemek kültürünü şekillendiren Tapas’ı tadın.
 • El Rastro Bit Pazarı’nda alışverişe çıkın.
 • Rioja şaraplarını tadın.
 • Plaza de Santa Ana’da Madrid gece hayatını keşfedin.
 • İspanya ile özdeşleşmiş boğa güreşi gösterilerine gidin.Ne Alınır?Madrid, İspanya’nın en hareketli kültür ve sanat şehri olmasının yanında alışveriş yapmaktan hoşlanan seyahat severlerin de önemli uğrak noktalarındadır. Şehirde her bütçeye uygun alışveriş mekânları bulunduğu gibi lüks markaların göz kamaştıran mağazaları da bulunmaktadır. Şehrin en ünlü alışveriş bölgeleri Plaza de Espana, Princesa Caddesi, Gran Via, Salamanca, Calle Jorge Juan ve her Pazar sabahı Calle Ribera de Curtidores’de kurulan El Rastro Bit Pazarıdır. Özellikle El Rastro, vintage ürün meraklıları ve antika koleksiyoncuları için oldukça farklı ürünler bulabilirler. Bunun yanında Plaza Mayor ve Puerto del Sol gibi turistik bölgelerde bulunan hediyelik eşya dükkânlarından sevdikleriniz için çok uygun fiyata ürünler satın alabilirsiniz. 

Capas Seseña
1901 yılında açılan ve Madrid’in en ilginç mağazalarından biri olan Capas Seseña, dünyada sadece pelerin üreten ve satan tek mağazadır. Farklı modellerde şık pelerinler bulabileceğiniz bu mağazanın sadece şık dekorunu görmek için bile uğrayabilirsiniz.
Adres: Calle Cruz, 23, 28012 Madrid, İspanya
Tel: +34 915 31 68 40

Las Rozas Village
Madrid’in dışında bir alışveriş köyü olarak kurulmuş olan Las Rozas Village; Armani, Burberry, CH Carolina Herrera, Calvin Klein ve Diesel gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerini %70’e varan indirimlerle satın alabilirsiniz. 
Adres: C/ Juan Ramón Jiménez 3,28232, Las Rozas, Madrid, İspanya
Tel: +34 91 640 49 08

Flamenco Chic
İspanya Kültürü’nde önemli bir rol oynayan Flâmenko dansına ait aksesuarlar bulabileceğiniz bu mağazada Flâmenko elbiseleri, ayakkabı ve diğer aksesuarlarının yanında Chamberi bölgesindeki ünlü markaların ürünlerini de bulabilirsiniz.
Adres: Calle de Ayala 13, Madrid
Tel: +34 91 577 48 16

Casa de Diego
1858 yılından bu yana Puerto del Sol’da hizmet veren Casa de Diego, el yapımı şık ve zarif İspanyol yelpazeleri ile şemsiyeleri üretmektedir. Klasiklere ve kaliteli tasarımlara önem verenlerin yolu bu mağazaya mutlaka düşmelidir.
Adres: Calle Mesoneros Romanos, 4, 28013 Madrid, İspanya
Tel:+34 915 31 02 23

El Corte Inglés
İspanya’nın alışveriş merkezi zinciri olan El Corte Inglés, Avrupa’nın en ünlü markalarının mağazalarını bulabileceğiniz ve bunun yanında yeme içme- eğlence gibi ihtiyaçlarınızı da karşılayan bir alışveriş merkezidir. Giyimden teknolojiye ve aksesuar mağazalarına kadar her şeyi bulabilirsiniz.
Adres: Preciados, 3, 28013 Madrid, İspanya
Tel: +34 913 798 000Ne Yenir?Madrid yeni bir şehir keşfederken şehrin tarihi eserleri kadar yemek kültürüyle de ilgilenenler için oldukça farklı tatlar ve lezzetler sunmaktadır. Katalan ve Endülüs Mutfağı’na ait lezzetleri bulabileceğiniz Madrid’te İspanya yemeklerine ek olarak uluslar arası fast food zincirleri, Türk Mutfağı, deniz mahsulleri ve diğer Avrupa Mutfaklarından menüler sunan restoranlar bulabilirsiniz. Şehre özgü lezzetleri mutlaka denemek isteyenler İspanyolların ünlü yemeği paella, geleneksel İspanyol tatlıları churro ve leche frita (kızartılmış süt tatlısı), yine geleneksel atıştırmalıklar Tapaslar ve İspanyollara özgü bir içecek olan Sangria şarabını deneyebilirsiniz. İspanyollarda gece geç saatlerde yeme alışkanlığı olduğu için sabah kahvaltıları ve öğle yemekleri o kadar da görkemli değildir. İyi bir öğün ve lezzetli yemekler için akşam ve geceye yakın yenilen öğünleri beklemelisiniz. 

Taberneros
Akdeniz ve İspanyol yemeklerinin sunulduğu Taberneros’da, ünlü İspanya tapaslarını, lezzetli şarap menülerini ve somon balığıyla hazırlanmış enteresan yemekleri tadabilirsiniz.
Adres: Calle Santiago 9, Madrid, İspanya
Tel: +34 91 542 2160

Casa Mingo
Kısıtlı bütçe ile seyahat eden ve ara öğünleri uygun fiyata geçiştirmek isteyenler için ideal olan Casa Mingo’da geleneksel İspanya yemeklerinden örnekler sunulmaktadır. Sosisler, tapaslar, Chorizo ve kızarmış tavuk menülerini deneyebilirsiniz.
Adres: Paseo de la Florida 34, Madrid, İspanya
Tel: +34 91 547 7918

Chocolateria San Gines
Şehrin en lezzetli Churroslarını tadabileceğiniz Chocolateria San Gines, Plaza del Mayor civarında turistik gezilerinizi yaparken kısa ve lezzetli bir mola verebileceğiniz bir mekândır. Enfes çikolata sosuyla birlikte mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasındadır.
Adres: Pasadizo San Ginés, 5, 28013 Madrid, İspanya
Tel:+34 913 65 65 46

Dassa Bassa
Madrid’in en şık ve köklü restoranlarından biri olan Dassa Bassa beyaz taş duvarlar arasına kurulmuş ve çok sade bir dekorasyona sahip olup lezzetli ispanya yemekleri ve şaraplarını tadabileceğiniz bir mekândır. 3 çeşit yemek ve şarap gibi menüler uygulandığı gibi yemek pişirme şovları da düzenlenmektedir.
Adres: Calle de Villalar, 7, 28001 Madrid, İspanya
Tel: +34 915 76 73 97

Botín
Plaza del Major yakınlarında yer alan Botín, Madrid’in en eski restoranı olarak bilinmektedir. İşletmenin tarihi kadar yemekleri ve menüleri de çok uzun ve köklü bir tarihe sahip olup çok lezzetli Akdeniz yemekleri servis etmektedir. 
Adres: Calle Cuchilleros, 17, 28005 Madrid, İspanya
Tel:+34 913 66 42 17Ne Zaman Gidilir?Avrupa’nın en önemli başkentlerinden Madrid’e seyahatinizin tarihini belirleyecek en önemli unsur, şehrin etkinlik takvimi olmalıdır. Yılın her dönemi ilgilerinize hitap eden etkinlikleri bulabileceğiniz şehir, özellikle paskalya döneminde oldukça hareketlenmektedir.  İklimsel açıdan ise, her ne kadar yüksek sezon yaz ayları olsa da, Madrid’i ziyaret etmek için en doğru mevsim, parkların pastel renklere büründüğü ve hayatın normal akışına döndüğü ılık sonbahardır. Bununla birlikte, aranız soğuk havayla iyiyse kış aylarını, yağmurun yaptığı küçük sürprizlerden hoşlanıyorsunuz ise bahar dönemini tercih edebilirsiniz. Eğlence ve Gece Hayatıİspanyalılar dans, eğlence ve müziği düşkünlükleri ile bilinirler. Bu kültürden İspanya’da en fazla etkilenen şehirlerin başında Madrid gelmektedir. Geç saatlerde başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren bu ışıltılı ve hareketli geceleri Madridliler “mucha marcha” diye adlandırırlar. Özellikle hafta sonları, tatiller ve Noel zamanı Madrid sokaklarında eğlencenin sınırı yoktur. Şehirdeki bar, kafe, restoran ve publar sokaklara taşan bir kalabalığa sahip olurlar. Madrid gece hayatını keşfetmek için en ideal bölgeler ise şu şekildedir; Gran Via, Puerto del Sol Meydanı’nın etrafındaki ara sokaklarda yer alan bar ve diskolar, Plaza del Isabel, Plaza de Oriente, Chueca ve Argüelles/Moncloa’dır. Dans ve gece kulüplerinin dışında Madrid gece hayatındaki en büyük alternatif Flâmenko dans gösterileridir. Ayrıca şehirde eşsiz konserler, tiyatro gösterileri ve canlı müzik dinletileri de düzenlenmektedir. 

Casa Patas
İspanya’nın en geleneksel ve önemli eğlencelerinden biri olan Flâmenko dansı için bir gecenizi mutlaka ayırmalısınız. Keyifli bir dans gösterisi izlemek ve şehrin kültürünü yakından tanımak isteyenler için Casa Patas oldukça ideal bir mekândır.
Adres: Calle de los Cañizares, 10, 28012 Madrid, İspanya
Tel:+34 913 69 04 96

Joy Eslava
Gece hayatı denildiğinde sabahın ilk ışıklarına kadar dans etmek ve bir şeyler içmek aklınıza geliyorsa Joy Eslava, Madrid’in en eğlenceli diskoteği olarak ideal bir mekandır. Ayrıca önceden rezervasyon yaptırarak özel partilere de katılabilirsiniz.
Adres: Calle del Arenal, 11, 28013 Madrid, İspanya
Telefon:+34 913 66 37 33

Sala El Sol
Genellikle üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen Sala El Sol, bir şeyler içerek müzik dinlemek ve biraz dans ederek bir gece geçirmek isteyenler için rahat bir mekândır. Giriş ücretlidir.
Adres: Calle Jardines, 3 28013 Madrid
Tel: +34 915 32 64 90

Ocho y Medio
Şehrin geç saatlerde başlayan eğlence kültürüne ayak uydurmuş olan Ocho y Medio, rock ve popüler müzikler dinleyerek dans edebileceğiniz eğlenceli bir gece kulübüdür. Haftanın belirli günlerinde de DJ partileri düzenlenmektedir.
Adres: Calle Barceló, 11 Madrid, İspanya
Tel: +34 91 541 3500

El Junco
Madrid’in en kaliteli Jazz clublarından biri olarak kabul edilen El Junco, Salamanca Bölgesi’ne oldukça yakın bir konumdadır. Bir şeyler içerek jazz ezgileri eşliğinde eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz. Mekan sadece Pazartesi günleri kapalıdır.
Adres: Plaza de Santa Bárbara, 10, 28004 Madrid, İspanya
Tel:+34 913 19 20 81Festival ve EtkinlikMadrid’in uzun süren ve ışıltılı gece hayatı göz önünde bulundurulduğunda gelenekselleşmiş etkinlik ve festivalleri de en az gece hayatı kadar renkli ve gösterişli olmaktadır. Boğa Güreşlerinden, eşcinsel yürüyüşlerine ve dini bayram kutlamalarına kadar yılında her dönemi farklı bir etkinlik düzenlenmektedir.

Madrid Karnavalı
Her yıl Paskalya öncesi kutlanan bu etkinlikte şehrin sokakları siyah pelerinli ve renkli kostümlü katılımcılar ile şenlenmektedir. Sokaklarda birçok etkinlik ve gösteri düzenlenmektedir.

Suma Flâmenko Festivali
Her yıl Mayıs ayından Haziran başına kadar süren bu dans festivali şehrin en önemli etkinliklerindendir. Gitar soloları, dans eden İspanyol kadın sanatçılar ve konserler şehrin dört bir yanında yankılanmaktadır.

Uluslararası Gurme Fuarı
Nisan ayı içerisinde düzenlenen bu fuar damak zevkine önem veren ve yeni lezzetler keşfetmekten hoşlananlar için oldukça iyi bir deneyim olacaktır. Özellikle İspanyol yemekleri ve şaraplarının bulunduğu menüleri deneyebilirsiniz.

San Isidro Boğa Güreşleri
İspanya’nın en bilinen geleneklerinden biri olan Boğa Güreşleri yüzyıllardır ülkenin en köklü geleneklerinden biri olmuştur. Mayıs ayı içerisinde düzenlenen festivale hem İspanya’nın diğer şehirlerinden hem de dünyanın dört bir yanından katılımcılar olmaktadır. Arenalarda yerlerinizi alıp eğlenceli bir gösteri izleyebilirsiniz.Lizbon Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Batalha Manastırı
Batalha Manastırı

16. yy'da inşaa edilmiş olan Batalha manastırı Potekiz mimarisinin göbebeğidir. 1385'de 1. Joao tarafından İspanyol Kralına karşı yapılan savaşın adağı olarak gotik mimariyle yapılmıştır. 

Belem Kulesi
Belem Kulesi

16. Yüzyıl'ın başlarında Portekizli kaşif Vasco de Gama anısına yapılan kule gotik stilinin devamı olan Manuelin tarzında yapılmıştır, günümüze kadar zarif mimarisini koruyabilen kule, şehrin sembollerinden biri olmuştur. Belem Kulesi, 1983 yılında UNESCO tarafından Jeronimos Manastırı ile birlikte Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.

Jeronimos Manastırı
Jeronimos Manastırı

Şehrin en önde gelen sembollerinden biri olan Manastır,1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. İnşası sırasında her yıl 70 kg. altına mal olmuş, yapımı baharat ticaretiyle finanse edilmiştir. Keşiflerle gelen etkilenmenin Gotik ve Rönesans tarzlarıyla karışmasından oluşan Manuelin dönemi mimarinin tipik bir örneğidir. 1501 yılında başlanan inşaat 70 yılda bitirilmiştir.

Padrão dos Descobrimentos (Kâşifler Anıtı)
Padrão dos Descobrimentos (Kâşifler Anıtı)

Portekiz'in başkenti Lizbon'un Belém semtinde, Coğrafi Keşifler anısına yapılmış bir anıttır. Anıt gemilerin 15 ve 16. yüzyıllarda bilinmeyen yönlere sefere çıktığı Tejo Nehri kıyısına yapılmıştır. Keşifler anıtı, Portekizli sanatçılar Cottinelli Telmo ve Leopoldo de Almeida tarafından 1940 yılında yapılan Portekiz Dünya Fuarı için tasarlanmıştır. İlk olarak dayanıksız bir şekilde yapılan anıt, 1960 yılında Portekiz'in Coğrafi keşiflerdeki en önemli isimlerinden Prens Henry'nin ölümünün 500. yılı anısına betondan tekrar yapılmıştır.

Pena Sarayı
Pena Sarayı

UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş olan Pena Sarayı Portekiz’in gururu ve Portekiz’in 7 harikasından biridir.  Sintra yukarısında bir tepenin üzerinde Pena’lı Leydi’ye adanmış bir şapel iken Ortaçağda inşaa edilmesinden önce Meryem Ana’nın hayaletinin görünmesi üzerine 1493 yılında Kral John II ve eşi Kraliçe Eleonor buraya hac ziyareti yapmıştır.

Rossio Meydanı
Rossio Meydanı

Pombaline bölgesine yakın olan Meydan, Orta Çağ'dan beri şehrin ana meydanlarından biridir. Eski zamanlardan beri meydan pek çok önemli kutlamaya, mitinglere, ayaklanmaya, boğa güreşleri ve gösterilere ev sahipliği yapmıştır.Nereye Gidilir? • Padrão dos Descobrimentos (Kâşifler Anıtı)
 • Pena Sarayı
 • Praça de Commercia
 • Jeronimos Manastırı
 • Oceanario de Lisboa 
 • St. Georges Kilisesi
 • Belem Kulesi
 • Batalha Manastırı
 • Museu Nacional de Arte Antiga 
 • Rossio MeydanıNe Yapılır? • Solar do Vinho do Porto Şarapevi’nde şarap için.
 • Elevador da Gloria nostaljik fünikülerine binin.
 • Chiado Meydanı ve civarında alışveriş yapın.
 • Pastéis de Belém’de geleneksel Lizbon tatlısı Nata’yı tadın.
 • Tagus Nehri’nde feribot gezintisi ile şehri keşfedin.
 • Fado Müziği eşliğinde akşam yemeği yiyin.
 • Yerel bir likör olan Ginjina’yı tadın.
 • Baxia Bölgesi’ni yürüyerek keşfedin.
 • Lizbon'un Ahtapot salatasını ve Morina Balığı’nı yemeden dönmeyin.
 • Casa do Fado e da Guitarra Portuguesa Müzesi’nde Fado Kültürü’nü tanıyın.Ne Alınır?Lizbon’da alışveriş için farklı zevklere ve konulara göre birçok alışveriş bölgesi bulunmaktadır. Eski şehir diyebileceğimiz Baxia Bölgesi’ndeki Rua Agusta caddesinde yüzyıllardır kendini muhafaza etmeyi başarmış onlarca mağazadan alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanında Avenida da Liberdade Caddesi’nde dünyaca isim yapmış lüks markaların mağaza ve butiklerini bulabilirsiniz. Yine lüks alışverişin diğer adresi olarak sayabileceğimiz Bairro Alto, Chiado, Principe Real diğer alternatifler arasındadır. Eğer bitpazarlarından ilginç eşyalar bulup satın almayı seven biriyseniz Ferra da Ladra’da kurulan pazar tam size göre bir yer olacaktır. Lizbon’dan satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar çok fazla olmamakla beraber altın, mücevher tasarımları, seramik Portekiz horozları, tekstil ürünler, el yapımı eldiven, şapka, botla, kahve ve çikolata gibi ürünlerdir.

El Corte Ingles
Lizbon’un en gelişmiş ve büyük alışveriş merkezlerinden olan El Corte Ingles’de giyimden, süpermarkete, kitap mağazalarına ve birçok restoranı bir arada bulabilirsiniz. Dokuz kattan ve onlarca ünlü markanın mağazasından oluşan avm alışveriş için gözde mekânlardandır.
Adres: Avenida António Augusto de Aguiar 31, 1069-413 Lisboa, Portekiz
Tel:+351 213 711 700

Carla Amaro
Portekizli tasarımcılar tarafından yapılmış bin bir renkte ve çeşitte mücevheri bulabileceğiniz bu kuyumcuda hoş aksesuarlar bulup satın alabilirsiniz. Alışveriş sonrasında Bairro Alto’nun ara sokaklarını da keşfetme fırsatı bulabilirsiniz.
Adres: Rua Cecílio de Sousa 72 Bairro Alto
Tel: +351 213 474 043

Montes de Sabor
Alentejo Bölgesi’nde üretilen doğal ve organik ürünleri bulabileceğiniz Montes de Sabor, gurmelere özel bal, piri-piri sosu, zeytinyağı, şarap ve incirli kanyaklar satın alabilirsiniz.
Adres: Rua da São Mamede 103
Tel: + 351 213 962 337

Agência 117
Miss Sixty tasarımlarından rengârenk elbiseler ve Marilyn Monroe temalı ürünlere kadar her şeyi bulabileceğiniz bu enteresan mağazada bir adet de kuaför salonu bulunmaktadır. Huzur verici iç dekorasyonu da gözünüze çarpacak detaylar arasında olacaktır.
Adres: Rua do Norte 117, 1200-285 Lisboa, Portekiz
Tel: +351 213 461 270

The Wrong Shop
I Love Lisbon temalı klasik hediyelik eşyalardan bıkanlar için The Wrong Shop, çok farklı tasarımlarda hediyelik eşyanın cenneti gibidir. Eşcinsel gökkuşağı temalı horozlar, ülkede bulunan tarihi eserlerin bibloları ve Lizbon ile özdeşleşmiş Sardalye Konserveleri’nin maketleri gibi birbirinden farklı ürünlerden satın alabilirsiniz.
Adres: Calçada do Sacramento 25
Tel: +351 213 433 197

A Vida Portuguesa
Yüksek tavanları ve cilalanmış ahşap raflarıyla 19. Yüzyıl'da bir Portekiz mağazasında alışveriş yapıyormuşsunuz hissini yaratan A vida Portuguesa'da Tricona sardalye konservelerinden zeytinyağlı sabunlara ve porselenden yapılmış kırlangıçlara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Farklı bir alışveriş deneyimi için yolunuz mutlaka buraya düşmelidir.
Adres: Rua Anchieta 11, 1200-023, Lisbon
Tel: +351 213 465 073Ne Yenir?Portekiz’in ulusal yemek kültürü de Helenistik kültürden etkilenmiş ve çeşitli dünya mutfağı ile harmanlanıp geliştirilmiştir. Özellikle 15. Yüzyıl’da Coğrafi Keşifler başladığında gezgin ve denizci olan Prens Henry’nin ülkeye getirdiği yeni baharatlar, sebzeler ve tropik meyvelerle ülke mutfağının homojen yapısı değişmiştir. Yemeklerde en çok kullanılan ürünlerin başında deniz mahsulleri, salamura yapılmış sardalye ya da Morina balığı, domuz ve patates gelmektedir. Lizbon’da belki dolu dolu bir kahvaltı kültürü yoktur ama öğle ile akşam yemekleri gerçek bir şölene dönüşmektedir. 28 Numaralı Nostaljik Tramvay’a bindikten sonra Alfama Bölgesi’ne ulaşarak hoş bir öğle ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Sabah bir fincan kahve ve kızarmış ekmekle yapacağınız kahvaltının ardından öğle ve akşam yemeklerinde çok fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunların başında “Cozido à Portuguesa” ismini verdikleri Portekiz Güveci, patates, kabak ve özel bir sosla hazırlanan Caldo Verde çorbasını sayabiliriz. Tatlı için ise Queijo da Serra Bölgesi’nden adını alan; keçi sütü ve tarçınla hazırlanan lezzetli tatlı iyi bir seçenek olacaktır. Ülkenin ulusal tatlısı Nata’yı ise es geçmemek gerekir.

Rei Dos Frangos
Uygun fiyata kaliteli yemek isteyenlerin uğrak mekânlarından olan bu restoranda özellikle çok lezzetli tavuk yemekleri yiyebilirsiniz. Bunun yanında geleneksel Portekiz yemeklerine de rahatça ulaşabileceğiniz tarihi lokantalardan biridir.
Adres: Urbanização Terraços da Ponte Lt 136, loja nº 3, 2685-160 Sacavém, Portekiz
Tel:+351 219 418 128

A Licorista O Bacalhoeiro
Portekiz’in yerel mutfağına dair her menüyü bulabileceğiniz bu restoranın uygun fiyatları da tercih sebebi olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle deniz mahsulleri çok taze ve kalitelidir. Güler yüzlü ve sıcak personelinin hizmet kalitesinden de bir o kadar memnun kalacağınız bir mekân A licorista O Bacalhoeiro.
Adres: Rua Sapateiros 218, 1100 Lisboa, Portekiz
Tel:+351 213 431 415

Pastéis de Belém
Gizli tarifleri ve benzersiz lezzetteki tatları hem şehrin sakinleri hem de turistler tarafından o kadar beğenilen bir pastane ki tatlıların melekler tarafından yapıldığına dair bir efsane bile geliştirilmiştir. 1837 yılından bu yana hizmet veren bu geleneksel kafede Nata yemeden ise asla geri dönmemelisiniz.
Adres: Rua Belém 84, 1300 Lisboa, Portekiz
Tel:+351 213 637 423

Sea Me
Chiado’da bulunan ve yeni açılmış olan bu deniz mahsulleri restoranı aynı zamanda günlük taze balık satın alabileceğiniz bir balık pazarı gibi de hizmet vermektedir. Sushi’nin yanında Portekiz usulüyle hazırlanmış birçok balık yemeğini bulabileceğiniz hoş bir mekândır.
Adres: Rua Loreto 21, 1200 Lisboa, Portekiz
Tel:+351 213 461 564

Viagem de Sabores
Thai, Fransız ve Portekiz mutfağı ve çoğu dünya mutfağından örnekler sunan restoranda vejetaryenler için de özel bir bar bulunmaktadır. İsmini Türkçe’ye “Tatlar Yolculuğu” olarak çevirebileceğimiz restoranı Lizbon Katedrali’ni ziyaret ettikten sonra kolayca bulabilirsiniz.
Adres: Rua de São João da Praça 103
Tel: +351 218 870 189

Deli Delux
Muhteşem deniz manzarasına karşı brunch yapmak isteyenler için ideal bu restoranda, lezzetli salatalar, gurme sandviçleri ve bol şekerli tatlılar bulabilirsiniz.
Adres: Avenida Infante D. Henrique Armazém B Loja 8, 1900-264 
Tel: +351 218 862 070Ne Zaman Gidilir?Bir kıyı Akdeniz şehri olan Lizbon, yılın büyük bölümünde gezginler için makul hava sıcaklıkları ve farklı maceralar sunar. Şehrin en önemli aktivitesi olan “karnaval”, çoğu turistin takviminde Lizbon’u mart ayına işaretletir. Tüm Akdeniz şehirleri gibi yaz aylarında Lizbon da yüksek sezon koşullarını yaşarken, kalabalık plajlardan ve hareketli sokaklardan hoşlanmayanlar için yazdan kalma iklimiyle sonbahar mevsimi, düşünülmesi gereken alternatiflerin başında gelmektedir.Eğlence ve Gece HayatıLizbon’a gidip ziyaret eden çoğu insan gün içerisinde şehirde neredeyse bırakın gürültüyü en gelişmiş kentlerinden olmasın rağmen kalabalığın bile olmadığı huzur dolu bir kent olarak tanımlarlar. Yine de söz konusu gece hayatıysa Lizbon, sürprizlerle dolu bir kent olarak yine sizi şaşırtacaktır. Dilerseniz uzatılmış bir akşam yemeği eşliğinde tüm gece hüzünlü Fado Müziği’nin melodisiyle kendinizden geçebilir dilerseniz de bar, gece kulübü ve diskolarda çılgınca dans edebilirsiniz. Ayrıca dünyanın çoğu ülkesindeki kapalı mekânlarda eğlence anlayışından farklı olarak Lizbon’da sokaklarda eğlenme kültürü bulunmaktadır. Bunun yanında “Miradouro” adını verdikleri tepelerde şehrin eşsiz manzarasını izleyerek içkilerinizi yudumlayabilirsiniz.

Docks
Colonial dekorun hâkim olduğu Docks’da dans edebileceğiniz çok büyük bir pist ve içkilerinizi yudumlayabileceğiniz geniş ve rahat koltuklar bulunmaktadır. Genellikle pop ve yerel müzikler çalınan mekânda farklı tatta kokteyller de bulabilirsiniz.
Adres: Rua da Cintura do Porto de Lisboa 226
Tel: +351 961 147 456

Senhor Vinho
Lizbon'a gidip de Fado dinlemeden dönmek olmaz. Bu açıdan kaliteli fado müziği dinlemek isteyenlerin uğrayabileceği bu mekânda efsanevi Fado yıldızı Mariza da sahne almıştır. Eski bir Fado sanatçısı olan Maria da Fe'nin işlettiği bu küçük işletmenin servisinden de memnun kalacaksınız.
Adres: Rua do Meio á Lapa Madragoa
Tel: +351 213 972 681

Kapital
80'ler ve Garage tarzında müzikleri ve lezzetli kokteyller içebileceğiniz bu gece kulübünün genç ve güler yüzlü personelinin hizmetinde de memnun kalacaksınız. Şehirde yaşayan birçok ünlünün de uğrak mekânı olmasıyla popülerliği çok fazla olan bir mekânda giriş için 20 yaş sınırı bulunmaktadır.
Adres: Avenida 24 de Julho 68
Tel: +351 213 957 101

Enoteca de Belém
2008 yılında şehrin en iyi şarap barı seçilen Enoteca de Belém’de birbirinden farklı lezzette Portekiz Şarabı’nı bulabilirsiniz. Şarap düşkünlerinin mutlaka uğraması gereken bu barda lezzetli tapaslar da yiyebilirsiniz.
Adres: Travessa de Marta Pinto 10-12
Tel: +351 213 631 511

Bedroom
Dekorasyonu ile gerçek bir yatak odasını andıran ama eğer uyuklarsanız hareketi kaçıracağınız farklı bir yer Bedroom. Hip-hop ve elektronik müzik çalınan barın geniş dans pistinde dilediğinizce dans edip keyif alabilirsiniz.
Adres: Rua do Norte 86, 1200 - 285 Lisboa
Tel: +351 213 431 631

Manga Rosa
Tagus Nehri'nin güney yakasında bulunan Manga Rosa antik dekor, modern teknoloji ve samimi hizmeti buluşturan şehrin popüler mekânlarındandır.
Adres: 14 Rua Sociedade Filarmonica Incrivel Almadense 
Tel:  +351 96 552 60 60Festival ve EtkinlikLizbon’da yılın çeşitli dönemlerinde gelenekselleşmiş birçok dini ve evrensel festivaller bulunmaktadır. Özellikle müzik festivalleri her zaman eğlenceli ve dolu dolu geçmektedir. Kim bilir belki siz Lizbon seyahatinizi yaparken sokaklara sığmayan karnaval geçitlerinden birine denk gelebilirsiniz.

Karnaval 
Paskalya tarihlerine göre değişen bu karnaval her ne kadar gün ya da haftası değişse de genellikle Şubat ayına denk gelmektedir. Rio de Janeiro Karnavalı'nı andıran kutlamalar muhteşem kostümler ve büyük geçitlerle özellikle Lizbon'un güney bölgesindeki caddelerde kutlanmaktadır.

Festas dos Santos Populares
Dini bir etkinlik olan bu festivalin amacı Portekizliler için önemi büyük olan azizleri anmak ve isimlerini yaşatmaktır. Tüm şehir genelinde sokaklar süslenir ve partiler düzenlenir.

Festival de Música de Sintra
Sintra Müzik Festivali, genellikle Haziran ve Temmuz aylarında Portekizli ve uluslararası üne sahip birçok sanatçının katılımıyla gerçekleşmektedir. Etkinlik dâhilinde Palacio Nacional'de klasik müzik resitalleri düzenlenmektedir.

Santo António
Her yıl 12-13 Haziranda düzenlenen bu festival özellikle Alfama ve Avenida da Liberdade'de dev sokak geçitleriyle kutlanmaktadır. Aynı zamanda dini bir bayram olan etkinlik boyunca tüm kent Fado müziğine ve sardalyeye doymaktadır. Festivalin küçük bir de geleneği bulunmaktadır. Tüm sevgililer birbirlerine bir tencere içinde küçük bir fesleğen hediye etmektedir.

São Pedro
Dans, şarkılar ve yemekler eşliğinde her yıl 29 Haziran'da kutlanan festival boyunca Tagus Nehri'nde birçok yelkenli ve teknede özel partiler düzenlenmektedir.

Estoril Müzik Festivali
Temmuz ve Ağustos ayları dâhilinde beş hafta süren müzik festivalinin teması Modern Jazz ve Klasik Müzik'tir. Dünyanın dört bir yanından müzisyenlerin katıldığı etkinlik Estrodil'de bulunan çeşitli mekânlarda gerçekleşmektedir.

Jazz em Agosto
Gulbenkian Bahçeleri'nin harika atmosferinde düzenlenen bu jazz festivali Lizbon'un geleneksel festivalleri içerisinde en popüler olanıdır. Festival genellikle Ağustos ayının ilk haftalarında kutlanmaktadır.

Festa da Senhora da Consolação
Sonbaharın romantikliği Lizbon'a geldiğinde Portekizlilerin Koruyu Azizleri'ni anmak için düzenledikleri bu festival Eylül ayı boyunca Sintra ve Assafora Bölgesi'nde kutlanmaktadır.Sevilla Gezi Rehberi

Nereye Gidilir? • Sevilla Katedrali
 • Alkazar Sarayı
 • Plaza de Espana
 • Torre del Oro (Altın Kule)
 • Maria Luisa Parkı
 • Paula Rahibeler Manastırı
 • Giralda Kulesi
 • Santa Cruz Musevi MahallesiNe Alınır?María Rosa
Kırmızı renkte volanlı Flâmenko eteklerinden, yelpaze, şapka ve İspanyol şallarına kadar her türlü Flâmenko aksesuarını bulabileceğiniz María Rosa'da kadın ve erkeklerin yanında çocuklar içinde birçok ürün bulunmaktadır.
Adres: Calle Cuna, 13, 41004 Sevilla 
Tel: +34 954 222 143

Springfield
Modern ve şık erkek giyimi tasarımlarına odaklanan ve Endülüslü tasarımcıların ürünlerinin sergilendiği Springfield’de kadınlar için de tasarımlar yapılmaya başlanmıştır.
Adres: Plaza del Duque de la Victoria, 2, 41002 Sevilla, İspanya
Tel: +34 954 21 00 22Ne Yenir?Bodega Santa Cruz
Sevilla’nın en gözde tapas mekanlarından biri olan Bodega Santa Cruz’da 2 €’dan başlayan fiyatlarla çok farklı çeşit ve lezzette tapaslar yiyebilir ve birçok fresh içeceği de bulabilirsiniz. 
Adres: Calle de Rodrigo Caro, 1A, 41004 Sevilla, İspanya
Tel: +34 954 21 32 46Ne Zaman Gidilir?Sevilla'da yaz aylarındaki boğucu sıcaklar tatilinizi zorlaştırabilir, seyahat edilebileceğiniz güzel ve elverişli dönem nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarıdır.Eğlence ve Gece HayatıLa Carbonería
Ücretsiz Flâmenko gösterileri ile tanınan La Carbonería'da dans gösterilerinin yanında Arapça ile harmanlanmış canlı folk ve caz müzik konserleri de bulunmaktadır. Turistler kadar yerli halkında yoğun ilgi gösterdiği mekândaki küçük tablolar, şömine ve sahne gibi küçük uyumlarla samimi bir atmosferde eğlencenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Adres: Calle Levíes, 18, 41004 Sevilla, İspanya
Tel: +34 954 21 44 60

Boss
Calle Betis'de yer alan Boss, şehrin en büyük diskolarından biridir. Farklı genişliklerde ve konseptlerde dört farklı bar ve dans alanından oluşan mekânın bazı bölümlerinde kıyafet zorunluluğu bulunmaktadır. Özellikle İspanyol gençlerinin yoğun ilgi gösterdiği Boss, uluslararası alanda da adını duyurmuş Sevilla'nın önemli eğlence yerlerindendir.
Adres: Calle del Betis 67, Sevilla, İspanya
Tel: 954 99 01 04Cordoba Gezi Rehberi

Nereye Gidilir? • Kurtuba (Cordoba) Camii
 • Casa Andalusi (Endülüs Evi)
 • Calleja de las Flores
 • Zoco Bit Pazarı
 • Torre de la Calahorra
 • Córdoba SynagogueNe Yapılır? • Flâmenko dans gecesine katılın.
 • Endülüs’ün her kentinde ve bulabileceğiniz Tapas ve Bodegas barlara gidin.
 • Maria Luisa Parkı’nın yeşil doğasında yürüyüşe çıkın.
 • Cordoba’nın ünlü yemeği Gazpacho’yu tadın.
 • Endülüs’in meşhur şarabı Sherry’in çeşitlerini ya da Rioja’yı mutlaka deneyin.
 • Granada’daki Arap saunalarında kendinizi yenileyin.
 • Sevilla’daki Calle de Las Sierpes’de alışverişin keyfini çıkarın.Ne Yenir?Taberna Salinas
19. Yüzyıl’dan bu yana Córdoba’nın en güzel tatlarını sunan ve samimi bir ortamı olan Taberna Salinas’ın geçmişten bu güne geçen zaman dilimlerine hitap eden dekoratif eşyaları ve tabloları da ilginizi çekecek ayrıntılardandır. 
Adres: Calle de Tundidores, 3, 14002 Córdoba, İspanya
Tel: +34 957 48 01 35Ne Zaman Gidilir?Yaz ayları sıcaklıkların çok yüksek, kasım, aralık ve ocak ayları sıcaklıkların çok düşük ve yağışlı olmasından dolayı seyahat için en ideal dönem nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarıdır.Eğlence ve Gece HayatıEl Juramento
Bir asırlık bir geçmişe sahip olan El Juramento, gerek tapas ve atıştırmalıklar gerekse de geniş şarap menüleri ile hoş bir atmosferde eğlenebileceğiniz bir yerdir. Cordoba’nın en eski eğlence mekânlarından olmasının yanında servis ve hizmet kalitesi ile de sizleri memnun edecektir.
Adres: Calle del Juramento, 6, 14002 Córdoba, İspanya
Tel: +34 957 48 54 77

La Buleria
Şehrin en kaliteli Flâmenko gösterilerinden birini izleyebileceğiniz La Buleria’da aynı zamanda lezzetli yemekler de tadabilir, geniş şarap menülerinde bulunan İspanyol şaraplarının keytfini çıkarabilirsiniz.
Adres: Calle de Pedro López, 3, 14002 Córdoba, İspanya
Tel: +34 957 48 38 39Granada Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Granada Şehir Merkezi
Granada Şehir Merkezi

Granada Endülüs Emevileri'nden kalan Alhamra Sarayı ile ünlüdür, tarih içinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapan bu şehir, kültürel bir çeşitlilik sunar.Nereye Gidilir? • El Hamra Sarayı
 • Basilica de Nuestra Senora de las Angustias 
 • Carlos V Sarayı
 • Casa de Castril
 • Albaicin Mahallesi
 • Parque de las Ciencias (Bilim Müzesi)Ne Yapılır?Casa Ferrer
1875 yılından bu yana İspanya’nın en kaliteli gitarlarının üretildiği bu atölyede dilerseniz İspanya hatırası olarak alışveriş yapabilir ya da gitarların yapım sürecini izleyebilirsiniz.
Adres: 26 Calle Cuesta de Gomérez, Granada, Andalucia, Spain
Tel: +34 95 822 18 32Ne Alınır?Centro Comercial Neptuno
Granada’nın ünlü alışveriş merkezi olan Neptuno’da alışverişten yemeğe ve eğlence merkezlerine kadar her türlü ihtiyacınızı karşılayacak mağaza ve restoranları bulabilirsiniz. 
Adres: Calle  Arabial 45, 18004, Granada, İspanya
Tel: +34 958 52 22 45

Casa Ferrer
1875 yılından bu yana İspanya’nın en kaliteli gitarlarının üretildiği bu atölyede dilerseniz İspanya hatırası olarak alışveriş yapabilir ya da gitarların yapım sürecini izleyebilirsiniz.
Adres: 26 Calle Cuesta de Gomérez, Granada, Andalucia, Spain
Tel: +34 95 822 18 32Ne Yenir?Cunini 
Granada Katedrali’ne çok yakın bir konumda bulunan Cunini restoranda çok lezzetli ve taze deniz mahsulü menüleri bulabilirsiniz. 
Adres: Plaza Pescadería, 14 18001 Granada, İspanya
Tel: +34 958 26 75 87Ne Zaman Gidilir?Nisan, mayıs, ekim ve kasım ayları seyahat etmek için en ideal aylardır.Fes Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Bou Inania Medersa
Bou Inania Medersa

1351-1356 yıllarında Fas'ta Berber emiri Ebu İnan Faris tarafından yaptırılmış bir medresedir. Ebu İnan, Meknes kentinde aynı adla bir başka medrese daha yaptırmıştır. Meriniler mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Dar el Makhzen (Kraliyet sarayı)
Dar el Makhzen (Kraliyet sarayı)

Dar el Makhzen şehrin kuzeybatısında yer almaktadır, kralın yaşadığı sarayın bahçesi ve meydan gezilebilmektedir. Saray, 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır.

Fes El-Bali Mahallesi
Fes El-Bali Mahallesi

Surlarla çevrili bir orta çağ şehri olan bölge 9. yy’da kurulmuş ve yaklaşık 9700 sokaktan oluşan kaybolmamanın imkansız olduğu bir yer. Yaklaşık 1,5 - 2 metre genişliğindeki dar sokakları sebebiyle arabaların giremediği şehirde ulaşım ve taşımacılık at ve eşeklerle gerçekleştiriliyor.Nereye Gidilir? • Bou Inania Medersa
 • Fes el-Bali Mahallesi
 • Dar el Makhzen (Kraliyet sarayı)
 • Attarin Medersa (Medrese)
 • Karouin CamisiNe Yapılır? • Jemaa el-Fnaa Meydanı’nda kına ile ellerinize dövme yaptırın.
 • Meknes’de faytonlarla şehir turu yapın.
 • Fas’ın yerel giysisi olan Cellabe’lerden satın alın.
 • Birçok rahatsızlığa doğal çözümler sunan Sidi Hrazem sularından için.
 • Meknes’in birbirinden lezzetli şaraplarını mutlaka tadın.
 • Fas Kültürü’nde önemli bir yeri olan Berberi Köyleri’ni keşfedin.Ne Alınır?Doğu kültürlerindeki kapalı çarşı ve Pazar yerleri meşhurdur. Fas’ta alışveriş yaparken de bu ünlü kültürü yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Medina (Eski şehir) ve Souk (çarşı) adı verilen merkezlerde el yapımı takıdan, kilimlere ve baharatlara kadar aklınıza gelebilecek her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Ülkenin her kentinde farklı bir ürünün ünü daha ön plana çıkmaktadır. Örneğin; Kazablanka’da çok kaliteli ipekli ve pamuklu kumaşlar, Cellabe adı verilen kaftanlar, Berberileri kilimleri ve takıları meşhurken, Marakeş’te baharatlar, sadece Fas’ta yetişen bir ağaçtan elde edilen ve genellikle sağlıklı yaşama dikkat edenlerin ilgisini çekebilecek argan yağı ürünleri, deve derisinden yapılmış eşyalar ve ahşap ürünler ön plana çıkmıştır. Bunların dışında Fas’tan alışveriş yapabileceğiniz ürünler arasında mozaik-porselen eşyalar, şarap, zeytinyağı, Yahudi kuyumculuğunun ürünleri olan takılar ve eşarplar bulunmaktadır. Alışveriş kültürünün en önemli kısmı ise kesinlikle pazarlıktır. Kalabalık ve dar sokaklara kurulmuş dükkânlar ve tezgâhlar arasında gezinirken alışverişin keyfini tam anlamıyla çıkarmak istiyorsanız bir ürünü almadan önce sıkı pazarlıklara girişmelisiniz.

Quartier Habous
Kazablanka’nın yeni şehir kısmında bulunan Quartier Habous alışveriş için en uygun bölgelerden biridir. El yapımı birçok kilim ve halıyı ya da Berberi el işi aksesuarları çok uygun fiyata alabilirsiniz. Bunun dışında çarşının sıcakkanlı esnafı ile sohbet edip nane çayı içmenin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Souk es-Sabat
Başkent Rabat'ın en gözde alışveriş mekânı olan Souk es- Sabat deriden yapılmış ayakkabılar, çantalar ve mücevher alışverişi için idealdir. Bu çarşıda yerel üretim olan müzik aletleri, dekoratif eşyalar ve babouches adı verilen Fas çarıklarından satın alabilirsiniz.

Centre Artisanale
Meknes’de bulunan Centre Artisanele, pazarlık yapmakla uğraşmadan sabit fiyatlarla alışveriş yapmanıza olanak tanıyan bir alışveriş noktasıdır. Devlet kontrolünde işletilen bu mekânda ülkeye özgü birçok hediyelik eşyayı bulabilirsiniz.
Adres: Ave Zine el-Abidine Riad, Meknes

Neq Broderie
Fes kentinde bulunan Bou İnania Medresesi’ne çok yakın bir konumda bulunan Neq Broderie yerel üretim olan birçok ürünü bulabileceğiniz ve modern bir konak içerisine kurulmuş bir alışveriş noktasıdır. Alışveriş sırasında ürünlerin üretim sürecini de izleyerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.
Adres: 67 Derb Rahba The Medina, Fes

Cherkaoui Artisanat Export
Fas’a özgü binbir çeşit lamba ile dolu olan bu mağazadan altın işlemeli çok güzel lambalar satın alabilirsiniz. Her boyutta ve farklı işlevleri olan lambaların fiyatları da çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.
Adres: 120-122 Mouassine, MarakeşNe Yenir?Fas yemek kültürü tarih boyunca hem Avrupa hem de Doğu Kültürü’nden oldukça etkilenmiş ve yüzyıllar boyu yeni kültürlerin katkılarıyla gelişmiştir. Arap, İran, Osmanlı, Fransız ve hatta İspanyol damak tatlarının izlerini taşıyan Fas Mutfağı’nın ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Öyle ki uzun yıllar Fransız hâkimiyetinde kalan bölge karşılıklı etkileşimlerle yemek kültürlerindeki kriterlerde birbirlerine referans olmuşlardır. Genellikle sığır ve güvercin eti, balık, çeşitli baharatlar, bol sebze ve zeytinden oluşan Fas Yemekleri’nin en bilineni Kuskus’tur. Bunun yanında Tajin, güvercin etinden yapılan Pastilla, Chebbakio, Kaab el Ghazal ve nohuttan yapılan Harira Çorbası yöreye özgü tatlardandır. Sabah kahvaltısını genellikle reçel, peynir ve ekmek ile geçiştirildiği Marakeş’te asıl öğünler akşam yemeklerindedir. Yemeklerden sonra ise mutlaka nane ya da yeşil çay gibi bitki çayları içilmektedir. Tatlı yerine ise genellikle meyve tabakları servis edilmektedir. Müslüman bir ülke olması dolayısıyla hemen her restoranda içki servisi bulamayabilirsiniz ancak genellikle otellerin restoranlarında içki servisi yapılmaktadır. Bunun yanında üretimi Meknes’de gerçekleştirilen gri şaraplardan mutlaka tatmalısınız.

Al Mounia
Geleneksel Fas Mutfağı’nın en lezzetli örneklerini bulabileceğiniz Al Mounia günün her saati yemek için uygun bir mekândır. Lezzetli yemeklerinin yanında otantik dekorasyonu ve güler yüzlü personeli de size oldukça memnun edecektir.
Adres: 95 rue du Prince Moulay-Abdallah, Kazablanka, Fas
Tel: 0522 22 26 69

La Menora
Afrika, Akdeniz ve Fas Mutfağı’ndan menüler sunan La Menora, doyurucu menüleri ve uygun fiyatlarıyla Rabat’ın en çok tercih edilen mekânlarından biridir. Açık havada yemek keyfi yapabileceğiniz restoranın özellikle deniz mahsullü menüleri denemeye değerdir.
Adres: 5 rue Er-Ryad | Quartier Hassan, Rabat 10000, Fas
Tel: 053 726 01 03

Riad d'or Restaurant
Meknes’in Medinasına nazır eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Riad d’or, geleneksel Fas evleri gibi dekore edilmiş hoş bir atmosfere sahiptir. Yöresel yemekler bulabileceğiniz mekânın Tajin yemeği özellikle denemeye değer menülerdendir.
Adres: 17, rue ain el anboub angle rue lalla aicha adouia, Meknes 50030, Fas
Tel: +212(0)53 553 38 71

Restaurant Dar Hatim
Faslı bir ailenin restorana dönüştürülmüş bir evde hizmet verdiği Restaurant Dar Hatim’de ev yapımı çok lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Günlük yaşam kültürünün izlerini taşıyan dekorasyonu ve yerel kıyafetler eşliğinde hizmet veren personeli sıcak bir ortam sunmaktadır.
Adres: 19 Derb Ezaouia Fandak, Lihoudi Fes Medina, Fes 30100, Fas
Tel: 0666 525 323

Terrasse des épices
Şık ve zarif terasıyla Jemaa El Fna'nın kuzeyinde kalan restoran hem Fas Mutfağı hem de Avrupa mutfağının karışımı menüler sunmaktadır. Açık havada şehrin seslerini dinleyerek eğlenceli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
Adres: 15 Souk Cherifa, Sidi Abdelaziz, Marrakech, Fas
Tel: 0524 37 59 04.Ne Zaman Gidilir?Fes seyahatinizi planlarken hesaba katmanız gereken en önemli unsur, çoğu eğlence mekanının kapandığı, ve bazı tesislerin kısıtlı hizmet verdiği ramazan ayı. Bunun yanında, temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıkların 30 derece üzerine çıktığını, ve bu ayların Avrupa’da yaşayan Faslıların evi ziyaret için en çok tercih ettiği aylar olduğunu dikkate almakta fayda var.Eğlence ve Gece Hayatı Fas gece hayatı söz konusu olduğunda standart bir eğlence anlayışından söz edemeyiz. Gece hayatı her şehrin gelişmişlik ve turistlik özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Örneğin Kızıl Şehir Marakeş’te lüks casinolardan oryantal eğlence mekânlarına kadar birçok farklı gece kulübü bulunmaktadır. Her türlü bütçeye göre de farklılık gösteren bu mekânların dışında dilerseniz hiçbir ücret ödemeden Jemaa el-Fnaa Meydanı’ndaki Sokak eğlencelerine katılarak da çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Casablanca’da ise isterseniz sahil kenarında aynı zamanda beach club olarak hizmet veren mekânları ya da otellerin bünyesinde hizmet veren lüks bar ve diskoları tercih edebilirsiniz. Uzun saatlere yayılmış akşam yemekleri ile birlikte sunulan oryantal dans gösterili Fantasia Show ya da Berberi folklorunun tanıtıldığı Chez Ali Show gibi etkinliklere katılarak da Fas’taki günlerinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

La Petite Roche
Kazablanka'nın ünlü yapılarından olan Hassan II Cami'nin muhteşem manzarasına nazır ve egzotik bir ortama sahip olan La Petite Roche'de minderler ve mumlarla çevrilmiş sıcak ortamda eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.
Adres: Blvd de la Corniche Phare El-Hank, Kazablanka, Fas
Tel: 022 39 57 48

Amnesia Club
Rabat’ın en popüler eğlence mekânlarından biri olan Amnesia Club, şehrin downtown olarak adlandırılan eski bölgesinde yer almaktadır. DJ gösterilerinden köpüklü dans partilerine kadar her eğlenceyi bulabileceğiniz mekânda doyasıya eğlenebilirsiniz.
Adres: 18 rue de Monastir, Rabat, Fas
Tel: 0537 70 18 60

Collier de la Colombe
Medina ve Ville Nouvelle’yi birbirine bağlayan bir alanda hoş manzarası ve lezzetli yemekleriyle adını duyurmuş restoranda içki servisi de bulunmaktadır. Meknes’in akşam rüzgârı ve manzarası eşliğinde sakin bir gece geçirmek isteyenler için ideal bir mekândır.
Adres: 67 rue Driba, Meknès, Fas
Tel: +212 5355 550 41

Restaurant al Fassia
Fas’ın geleneksel motifleriyle işlenmiş duvarları ve otantik dekorasyonuyla Restaurant al Fassia, size lezzetli yemekler eşliğinde unutulmaz bir oryantal dans gösterisi sunmaktadır. Turistler arasında oldukça fazla popülaritesi olan mekân yerel halk tarafından da kutlamalar ve özel günler için tercih edilmektedir.
Adres: 21 rue Salaj, Hotel Batha karşısı, Medina, Fes, Fas
Tel: 03 563 73 14

Dar Marjana
Geleneksel bir Marakeş gecesi yaşamak ve oryantal dans gösterileri izlemek isteyenler için ideal bir mekân olan Dar Marjana’da divanlarınıza kurularak gecenin keyfini çıkarabilirsiniz. İçecek ve meyve servisinin yanında yemekli eğlence menülerinden de alabilirsiniz. Geç saatlere doğru kalabalıklaşan bir yer olduğu için rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır.
Adres: 15 Derb Sidi Ali Tair, Marrakech, Fas
Tel: 024 38 51 10Festival ve EtkinlikFas eğlence kültürü genellikle müzik, dans ve yemekli toplantılardan oluşmaktadır. Geleneksel değerlerini yaşatmak Fas toplumu için önemlidir. Bu sebeple yılın belirli dönemlerinde İslamiyet’in getirdiği bayramlar, yerel festivaller ve Batı yaşam tarzından etkilenerek şekillenmiş birçok festival bulunmaktadır. Özellikle Berberi Kültürü’nün müziğe yaptığı katkılarla gelişen müzik festivalleri, Popüler Sanatlar Festivali ve film festivalleri Fas’ın ön plana çıkan etkinliklerindendir.

Popüler Sanatlar Festivali
Fas’ın Kızıl Şehri Marakeş’te her yıl aralık ayında düzenlenen bu festival Jemaa el-Fnaa Meydanı’nda ve çevresinde düzenlenmektedir. Fas’ın geleneksel ve modern sanatlarının ve bunların harmanlandığı yeni sanat etkinliklerinin sergilendiği festival ülkenin kültürünü yakından tanımak isteyenler için çok farklı bir deneyim olacaktır.

Dünya Kutsal Müzik Festivali
Her yıl haziran ayı içerisinde Fes kentinde düzenlenen festival birçok İranlı dervişin ve sufist müzik sanatçısının katılımıyla gerçekleşmektedir. Doğu müziğinin gelişmesine büyük katkılar sağlayan festival özel dans gösterileri ile daha da şenlenmektedir.

Fantasia Festival
Meknes kentinde düzenlenen Fantasia Festival her yıl eylül ayı içerisinde düzenlenmektedir. Binlerce Faslı erkeğin atlarıyla beraber hünerlerini gösterdikleri bu festival ülkenin en bilinen etkinliklerinden biridir.

Marakeş Uluslararası Film Festivali
İlk kez 2001 yılında düzenlenen Marakeş Uluslararası Film Festivali, gerek ülkenin film sektörünün ve kültürünün gelişiminde gerekse de Fas sinema kültürünün tanıtımında önemli roller oynamaktadır. Etkinlik her yıl Ekim sonunda başlamaktadır.

Dünya Mawazine Ritimleri Festivali
Her yıl mayıs ayı içerisinde Rabat’ta düzenlenen bu müzik festivaline dünyanın dört bir yanından farklı müzik türlerinde performans gösteren sanatçılar katılmaktadır. Rabat’ın tarihi eserlerinde gerçekleştirilen konserler görülmeye değerdir.Rabat Gezi Rehberi

Nereye Gidilir? • Mechouar Kraliyet Sarayı
 • Oudaya Kasbah
 • V. Muhammed Türbesi
 • Hassan Kulesi
 • Chellah HarabeleriNe Yenir?Fas yemek kültürü tarih boyunca hem Avrupa hem de Doğu Kültürü’nden oldukça etkilenmiş ve yüzyıllar boyu yeni kültürlerin katkılarıyla gelişmiştir. Arap, İran, Osmanlı, Fransız ve hatta İspanyol damak tatlarının izlerini taşıyan Fas Mutfağı’nın ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Öyle ki uzun yıllar Fransız hâkimiyetinde kalan bölge karşılıklı etkileşimlerle yemek kültürlerindeki kriterlerde birbirlerine referans olmuşlardır. Genellikle sığır ve güvercin eti, balık, çeşitli baharatlar, bol sebze ve zeytinden oluşan Fas Yemekleri’nin en bilineni Kuskus’tur. Bunun yanında Tajin, güvercin etinden yapılan Pastilla, Chebbakio, Kaab el Ghazal ve nohuttan yapılan Harira Çorbası yöreye özgü tatlardandır. Sabah kahvaltısını genellikle reçel, peynir ve ekmek ile geçiştirildiği Marakeş’te asıl öğünler akşam yemeklerindedir. Yemeklerden sonra ise mutlaka nane ya da yeşil çay gibi bitki çayları içilmektedir. Tatlı yerine ise genellikle meyve tabakları servis edilmektedir. Müslüman bir ülke olması dolayısıyla hemen her restoranda içki servisi bulamayabilirsiniz ancak genellikle otellerin restoranlarında içki servisi yapılmaktadır.

La Menora
Afrika, Akdeniz ve Fas Mutfağı’ndan menüler sunan La Menora, doyurucu menüleri ve uygun fiyatlarıyla Rabat’ın en çok tercih edilen mekânlarından biridir. Açık havada yemek keyfi yapabileceğiniz restoranın özellikle deniz mahsullü menüleri denemeye değerdir.
Adres: 5 rue Er-Ryad | Quartier Hassan, Rabat 10000, Fas
Tel: 053 726 01 03
 Ne Zaman Gidilir?Mart ve Ağustos ayları arası olan dönem Rabat'a seyahat etmek için en ideal dönemdir. Ayrıca dünyaca ünlü Mawazine müzik festivali için mayıs ayında bu kenti ziyaret etmeyi unutmayın..Eğlence ve Gece HayatıAmnesia Club
Rabat’ın en popüler eğlence mekânlarından biri olan Amnesia Club, şehrin downtown olarak adlandırılan eski bölgesinde yer almaktadır. DJ gösterilerinden köpüklü dans partilerine kadar her eğlenceyi bulabileceğiniz mekânda doyasıya eğlenebilirsiniz.
Adres: 18 rue de Monastir, Rabat, Fas
Tel: 0537 70 18 60Festival ve EtkinlikFas eğlence kültürü genellikle müzik, dans ve yemekli toplantılardan oluşmaktadır. Geleneksel değerlerini yaşatmak Fas toplumu için önemlidir. Bu sebeple yılın belirli dönemlerinde İslamiyet’in getirdiği bayramlar, yerel festivaller ve Batı yaşam tarzından etkilenerek şekillenmiş birçok festival bulunmaktadır. Özellikle Berberi Kültürü’nün müziğe yaptığı katkılarla gelişen müzik festivalleri, Popüler Sanatlar Festivali ve film festivalleri Fas’ın ön plana çıkan etkinliklerindendir.

Dünya Mawazine Ritimleri Festivali
Her yıl mayıs ayı içerisinde Rabat’ta düzenlenen bu müzik festivaline dünyanın dört bir yanından farklı müzik türlerinde performans gösteren sanatçılar katılmaktadır. Rabat’ın tarihi eserlerinde gerçekleştirilen konserler görülmeye değerdir.
 Marakeş Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Bahia Sarayı
Bahia Sarayı

Geniş bir bahçeden sonra ulaşılan saray; XIX. yüzyılın sonunda yapılmıştır. Farklı zamanlarda farklı mimarlar tarafından yapılan, farklı mimari özelliklere sahip olan saray, iki bölümden oluşur. Sarayda farklı renk ve motiflerle süslü mozaikler ve ahşap kaplamalarla süslenmiş çok sayıda oda, mermer ve bitkilerle kaplanmış, havuzların bulunduğu avlular yer alır.

Dar Si Said Müzesi
Dar Si Said Müzesi

Bahai Sarayı’nın yakınında yer alan “Dar Si Saïd Müzesi (Dar Si Saïd Museum)” kalın duvarların içinde yer alan XIX. yüzyılda yapılmış  bir  sarayda hizmet vermektedir. Müzede Fas kültürü ile ilgili mücevher, kapı, halı, ağaç çok sayıda farklı ve değerli obje sergilenmektedir.

Jamaa El Fna Meydanı
Jamaa El Fna Meydanı

Marakeş’te yerel lezzetler tatmak istiyenlerin hedefi Djaama El Fna meydanıdır. Meydan gündüz olduğu gibi akşamları da şehirdeki turistlerin hemen hemen hepsinin uğradığı bir buluşma noktasıdır. Meydandaki açık pazar ilginç lezzetler denemek için ideal bir noktadır. Salyangoz haşlamasından, yerel meyve sularına, bilimum et çeşidinden, egzotik kuruyemişlere kadar bir çok lettet bulunabilir.

Koutoubia Camii
Koutoubia Camii

Surların içindeki en önemli yapı, şehrin her yerinden görülen şehrin simgesi “Koutoubia Cami’dir”. 1147 yılında Almoravid Devleti’ne karşı kazanılan zaferin anısına  Almohad Sultan Abd el- Moumen tarafından,  Müslüman dünyasının en büyük cami olarak yaptırılmıştır.

Marakeş Şehir Merkezi
Marakeş Şehir Merkezi

Atlantik kıyısındaki Kazablanka’dan güneyde yer alan Marakeş Fas’ın en yoğun turist çeken bölgesidir, hava koşullarının da uygun olması nedeniyle yılın 12 ayı ziyaretçi sayısı hiç azalmaz. 

Menara Abidesi ve Bahçesi
Menara Abidesi ve Bahçesi

Menara, şehirde Medina dışında kalan çok sayıda büyük bahçeden biridir. Zeytin ağaçlarının yer aldığı, 88 hektarlık bu bahçede; XII. yüzyılda Atlas Dağları’ndan getirilen sulama sistemiyle yapılmış içinde balıkların yer aldığı büyük bir havuz ile XIX. yüzyılın ikinci yarısında havuz kenarında inşa edilmiş küçük bir yazlık ev bulunur.Nereye Gidilir? • Dar Si Said Müzesi
 • Saadian Mezarları
 • Koutabia Camii
 • Jemaa el-Fnaa Meydanı ve Çarşısı
 • Ben Youssef Medresesi
 • Bahia Sarayı
 • Menara Abidesi ve Bahçesi
 • İslami Sanatlar Müzesi
 • Dar El Makhzen (Kraliyet Sarayı)
 • Semmarine ÇarşısıNe Yapılır? • Essaouira tarihi kentine yapılan gezilere katılın.
 • Celeba adı verilen yerel giysilerden satın alın.
 • Hem şehrin mutfağını hem de kültürünü tanıma fırsatı bulabileceğiniz Fantasia Show’u görün.
 • Fas Mutfağı’na özgü Pastilla yemeğini tadın.
 • Hamam dar el Bacha’da otantik bir Fas günü geçirin ve masaj yaptırın.
 • Fas Kültürü’nde önemli bir yeri olan Berberi Köyleri’ni keşfedin.
 • Essaouira Kenti’nde limon ağacından yapılan el işi ürünlerden satın alın.
 • Majorelle Bahçeleri’nde doğayla iç içe bir yürüyüş yapın.Ne Alınır?Kapalı çarşıları, sokak satıcıları ve el zanaatlarının satıldığı dükkânlarıyla Marakeş’te alışveriş için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Deve ya da sığır derisinden yapılmış terlikler, sandaletler, vitray boyasıyla şekillendirilmiş bardak, tabak, lambaların yanında küçük süs eşyaları, el işlemeli metal mutfak araçları ve yöresel giysiler hem kendinize hem de hediyelik eşya alışverişinizde satın alabileceğiniz ürünler arasındadır. Bunların yanında meşhur doğu kilimleri ve halılarının meraklısı iseniz Marakeş tam size göre bir şehir. Bazaar Chichaoua, Avenue Mohammed V, Ensemble Artisanal ve Koutoubia Camii civarında bulunan dükkânlar şehrin alışveriş için uygun bölgelerindendir. 

Marrakech Mega Mall
Marakeş’in en modern ve yeni alışveriş merkezi olan Mega Mall’da dünyaca ünlü markaların mağazaları ve butiklerinin yanında çocuklar ve yetişkinler için eğlence merkezleri ile cafe restoranları da bir arada bulabilirsiniz.
Adres: Route de l'Ourika ,Aguedal , Marakeş
Tel: +212 05 24 44 58 84

Au Minaret Mouassine
Birbirinden farklı desenlerle işlenmiş ve Marakeş’in kızıllığının yansıtıldığı halı ve kilimler satın alabilirsiniz. Marakeş’te neredeyse alışverişin olmazsa olmazı pazarlığı yapmayı da unutmazsanız çok uygun fiyata ürünleri alabilirsiniz.
Adres: 56, Fhal Chidmi q. Mouassine, Marakeş, Tensift-Al Haouz
Tel: 0524 441 357

Cherkaoui Artisanat Export
Fas’a özgü bin bir çeşit lamba ile dolu olan bu mağazadan altın işlemeli çok güzel lambalar satın alabilirsiniz. Her boyutta ve farklı işlevleri olan lambaların fiyatları da çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.
Adres: 120-122 Mouassine, Marakeş
Tel: +212 524 42 68 17

Association Al Kawtar
Evinizin dekorasyonunda küçük değişimler yapmak istiyorsanız Al Kawtar, el işlemeli küçük yastıkları, işlemeli bardakları ve daha birçok ev dekorasyon malzemesini bulabileceğiniz şirin bir mağazadır.
Adres: 35 Rue Jbel Lakhdar Bab Doukkala, Marakeş
Tel: 525 385 695

Michi
Michi'de çantadan ayakkabı ve giysiye kadar Berberi Kültürü'nü yansıtan etnik ürünler satın alabilirsiniz. Bunun yanında yine portakal ve limon ağacından el yapımı sepetler ve küçük hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.
Adres: 19/21 Souq Lakchachbia Medina, Marakeş
Tel: 525 061 86 44 07

Créazen
Celeba, fes ve tunik gibi Marakeş'e özel giysilerin modern dokunuşlarla tasarlanmış örneklerini bulabileceğiniz bu mağazada çok şık ipek ve keten tunikler, kaşmir bluzlar ve deriden yapılmış aksesuarlar bulabilirsiniz.
Adres: 32 Galerie de la Liberté, Nouvelle Ville, Marakeş
Tel: 525 43 22 33Ne Yenir?Fas Mutfağı, Mağribi ve Berberi kültürlerinin yanında Osmanlı Mutfağı’ndan da izler taşımaktadır. Genellikle sığır ve güvercin eti, balık, çeşitli baharatlar, bol sebze ve zeytinden oluşan Fas Yemekleri’nin en bilineni Kuskus’tur. Bunun yanında Tajin, güvercin etinden yapılan Pastilla ve nohuttan yapılan Harira Çorbası yöreye özgü tatlardandır. Sabah kahvaltısını genellikle reçel, peynir ve ekmek ile geçiştirildiği Marakeş’te asıl öğünler akşam yemeklerindedir. Yemeklerden sonra ise mutlaka nane ya da yeşil çay gibi bitki çayları içilmektedir. Tatlı yerine ise genellikle meyve tabakları servis edilmektedir. Müslüman bir ülke olması dolayısıyla hemen her restoranda içki servisi bulamayabilirsiniz ancak genellikle hotellerin restoranlarında içki servisi yapılmaktadır. 

Dar Yacout
Krallara layık bir akşam yemeği deneyimi yaşamak isteyen ve mükemmel lezzetler için yüksek rakamlar ödemekten çekinmeyen bir lezzet avcısı iseniz Marakeş’in dillere desten ve Fas Mutfağı Akademisi olarak adlandırılan Dar Yacout’ta şık ve kaliteli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. 
Adres: Sidi Ahmad Soussi, Bab Doukkala, Marakeş
Tel: 0524 39 29 00 79

Grand Cafe de la Poste    
1920’den beri hizmet veren bu mekân şehrin en eski tarihe sahip ve köklü kafelerinden biri olup özellikle kentin entelektüellerinin uğrak yerlerindendir. Basmati Pirinci ile servis edilen Somon Balığı yemeği ise gözde tatlarındandır.
Adres: Blvd el-Mansour Eddahbi Nouvelle Ville, Marakeş
Tel:  0524 43 30 38                  

Dar Es Selam
1956 Hitchcock’un Tehlikeli Adam filminin son sahnelerinde de yer alan Dar Es Selam restoran gerek otantik dekorasyonu gerekse de Fas Mutfağı’nın en geleneksel yemeklerini sunmasıyla adını duyurmuştur. Mum ışıklarıyla aydınlatılmış yer sofralarında sırtınıza bir yastık alarak gerçek bir Fas Gecesi geçirebilirsiniz.
Adres: 170, Riad Zitoun Kedim, Marakeş, Fas
Tel: +212 524 44 35 20

Chez Chegrouni
Bol baharatlı yiyeceklerden kaçınan ya da vejeteryan olanlar için Marakeşte'ki bir cennet olabilecek Chez Chegrouni Restoran şehrin en işlek bölgesi olan Jemaa El Fna'da yer almaktadır. Şehirdeki çoğu restoran ve lokantaya göre uygun fiyatlı menüleri ve hiyjenik bir ortamı vardır.
Adres: Jemaa el-Fna, Marakeş, Fas
Tel: 065 474 615

Patisserie Al-Jawda
Yüzden fazla tatlı çeşidiyle şehrin en tatlı dolu mekânı olan Al- Jawda'da incir, bal, portakal suyu ve diğer mevsimlik meyvelerden yapılan tatlı ve tuzlu çörekler yiyebilirsiniz.
Adres: 11 Rue de la Liberté Nouvelle Ville, 84 Ave Mohammed V, Marakeş, Fas
Tel: 525 43 38 97

Terrasse des épices
Şık ve zarif terasıyla Jemaa El Fna'nın kuzeyinde kalan restoran hem Fas Mutfağı hem de Avrupa mutfağının karışımı menüler sunmaktadır. Açık havada şehrin seslerini dinleyerek eğlenceli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
Adres: 15 Souk Cherifa, Sidi Abdelaziz, Marakeş, Fas
Tel: 0524 37 59 04.Ne Zaman Gidilir?Yaz aylarında sıcaklıkların 40 dereceye yaklaştığı göz önüne alınırsa, Marakeş’i ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar mevsimleri. Yine de, yerel halkı takip edip, güne öğleden sonra başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmeye hazırsanız,  Marakeş’in yaz aylarının kalabalık, eğlenceli ve bol etkinlikli günlerini tecrübe edebilirsiniz. Hangi mevsim olursa olsun, gündüz ve gece sıcaklıkları arasında ciddi farklar oluşacağını dikkate almakta yarar var.Eğlence ve Gece HayatıMarakeş gece hayatı ve eğlence anlayışı Endülüs, Arap, Berberi ve Afrika esintilerini taşıyan harmanlanmış bir kültürdür. Doğu müziği hâkim olan oryantal danslar, nargile ve kahve eşliğinde sohbetler ve sokak eğlencesi Marakeş'te bulabileceğiniz en tipik eğlence şekilleridir. En iyi dans performanslarını Medina Bölgesi'nde bulurken canlı sokak eğlenceleri, yılanlarla yapılan gösterileri ise Jemaa El Fna civarındadır. Bunun yanında Aveneu Mohammed V civarında yeni gelişen modern bistrolar, cafe-barlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Avrupa'daki eğlence anlayışına benzer partiler ya da içkili davetler çoğunlukla otellerin lobilerinde düzenlenmektedir. Yemek ile gece eğlencesini birleştirmek isteyenler için en ideal program ise Fantasia Show’dur.

Théâtre Royal
Daha çok özel günler ya da festival zamanlarında canlansa da Théâtre Royal açık havada bulunan bir amfi tiyatrodan oluşmakta ve burada genellikle opera ve dans gösterileri düzenlenmektedir.
Adres: 40 Avenue Mohammed VI, Marrakesh, Marrakech-Tensift-El Haouz, Marakeş, Fas
Tel: 0524 43 15 16

Dar Marjana
Geleneksel bir Marakeş gecesi yaşamak ve oryantal dans gösterileri izlemek isteyenler için ideal bir mekân olan Dar Marjana’da divanlarınıza kurularak gecenin keyfini çıkarabilirsiniz. İçecek ve meyve servisinin yanında yemekli eğlence menülerinden de alabilirsiniz. Geç saatlere doğru kalabalıklaşan bir yer olduğu için rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır.
Adres: 15 Derb Sidi Ali Tair, Marakeş, Fas
Tel: 024 38 51 10

Le Comptoir
Dekorasyonunda şehrin sembolü olan kırmızının bolca kullanıldığı Le Comptoir, Paris gece hayatının bilinen isimlerinden Marcel Chiche tarafından kurulmuştur. Arabesk ve oryantal kültürünün hâkim olduğu bir restoran ve bardan oluşan mekân şık bir Marakeş gecesi geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir.
Adres: Avenue Echouhada, Hivernage, Marakeş, Fas
Tel: +212 524 437 702

Azar
Marakeş'in küçük bir caddesi olan Gueliz'de yer alan Le Azar'da lezzetli Lübnan mezeleri ve Fas'ın yerel üretimi olan şarapları tadabilir, divanlarınızda sırtınızı yastıklarınıza dayayıp güzel bir doğu gecesi geçirebilirsiniz.
Adres: Rue Yougoslavie, Avenue Hassan II, Gueliz, Marakeş, Fas
Tel: +212 524 43 09 20

Pasha
İki restoran, havuz bar ve küçük bir disko pistinden oluşan Pasha, Marakeş'in eğlence banliyösu olarak adlandırılmaktadır. Perşembe geceleri bayanlar için bir içki ücretsiz uygulaması bulunmaktadır.
Adres: Avenue Mohammed VI, Zone Hôtelière de l'Aguedal, Marakeş, Fas
Tel: +212 524 38 84 00

Le Palace Jad Mahal
Şehrin en iyi canlı müzik performanslarını izleyebileceğiniz Le Palace Jad Mahal, restoran, lounge bar ve club gibi farklı eğlence anlayışlarına hitap eden bölümlerden oluşmaktadır. Ayrıca alışveriş için küçük bir de butiği bulunan bu eğlence kompleksinde dilediğinizce eğlenebilirsiniz.
Adres: Avenue Haroun Errachid, Hivernage,Marakeş
Tel: +212 524 436 984Festival ve EtkinlikFilm festivalinden hurma festivaline kadar birçok farklı alanda etkinliklerin düzenlendiği Marakeş, kültürel faaliyetlerin yıl boyunca devam ettiği şehirlerdendir. Özellikle çölde yılbaşı gecesi gibi etkinlikler popülerken birçok dini bayram yerel halk arasında coşkuyla kutlanmaktadır.

Marakeş Uluslararası Film Festivali
Şehrin en merkezi meydanı olan Jamaa El Fna’da kurulan bir açık hava sineması sayesinde dünyaca ünlü yönetmenlerin ses getirmiş filmleri gösterime koyulmaktadır. Etkinlik her yıl Aralık ayı içerisinde düzenlenmektedir.

Imichil Evlilik Festivali
Her yıl Ağustos ya da Eylül ayı içerisinde Marakeş’e çok yakın bir konumda bulunan Imichil Köyü’nde 40 çift yerel şenlikler ve Berberi adetleri eşliğinde evlendirilmektedir. Fas Kültürü’nün önemli bir parçası olan Berberileri yakından tanıma fırsatı bulabilir, düğün eğlencelerine katılabilirsiniz.

Marakeş Popüler Sanatlar Festivali
Ülkenin her yerinden gelen yerel şarkıcı, dansçı, falcı, akrobat ve yılan oynatıcılarının katılımıyla gerçekleşen bu festival her yıl temmuz ayı içerisinde Badi Sarayı ve Jemaa El Fna Meydanı'nda düzenlenmektedir.  Festivalin görülmeye değer en güzel yanı ise şehrin surları etrafında akşamları yerel kıyafetleriyle atlarına binip gösteri yapan Faslıların şovudur.

Gül Festivali
Her yıl Mayıs ayının ortalarında düzenlenen Gül Festivali, Dades Vadisi'nde küçük bir vaha kasabası olan Kelaa-des- Mgouna'da gerçekleşmektedir. Gül hasadının bereketini kutlamak için yapılan festival dâhilinde yerel şarkılar söylenmekte ve dans gösterileri yapılmaktadır.Kazablanka Gezi Rehberi

Önemli Yerler

Kazablanka Medina Şehir Merkezi
Kazablanka Medina Şehir Merkezi

Kazablanka’nın eski şehri diğer büyük kentlerin (Marakeş, Fes) Medina’larına göre turistlerin daha az rağbet ettiği bir yerdir. Bununla beraber, Medina’nın okyanusa bakan duvarları, Skala'sı ve Koloniyel devirden kalma Saat Kulesi restore edilip turistlerin beğenisi için daha cazip hale getirilmiştir.

Kazablanka Şehir Merkezi
Kazablanka Şehir Merkezi

Fas'ın Dünyaya açılan Liman kenti, Atlas Okyanusu'nun kıyısında konumlanan Kazablanka(Casablanca) geniş kumsalları ve modern şehir anlayışı ile turistlerin cazibe merkezlerinden biridir. Grand Casablanca bölgesinin de başkenti olan Kazablanka, aynı zamanda Fas'ın ve Mağrip’in en büyük şehridir.Nereye Gidilir? • Kral II. Hasan Camii
 • Medina (Büyük Pazar Meydanı)
 • Habous Mahallesi
 • Kraliyet Sarayı
 • AnfaNe Alınır?Doğu kültürlerindeki kapalı çarşı ve Pazar yerleri meşhurdur. Fas’ta alışveriş yaparken de bu ünlü kültürü yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Medina (Eski şehir) ve Souk (çarşı) adı verilen merkezlerde el yapımı takıdan, kilimlere ve baharatlara kadar aklınıza gelebilecek her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Ülkenin her kentinde farklı bir ürünün ünü daha ön plana çıkmaktadır. Örneğin; Kazablanka’da çok kaliteli ipekli ve pamuklu kumaşlar, Cellabe adı verilen kaftanlar, Berberileri kilimleri ve takıları meşhurken, Marakeş’te baharatlar, sadece Fas’ta yetişen bir ağaçtan elde edilen ve genellikle sağlıklı yaşama dikkat edenlerin ilgisini çekebilecek argan yağı ürünleri, deve derisinden yapılmış eşyalar ve ahşap ürünler ön plana çıkmıştır. Bunların dışında Fas’tan alışveriş yapabileceğiniz ürünler arasında mozaik-porselen eşyalar, şarap, zeytinyağı, Yahudi kuyumculuğunun ürünleri olan takılar ve eşarplar bulunmaktadır. Alışveriş kültürünün en önemli kısmı ise kesinlikle pazarlıktır. Kalabalık ve dar sokaklara kurulmuş dükkânlar ve tezgâhlar arasında gezinirken alışverişin keyfini tam anlamıyla çıkarmak istiyorsanız bir ürünü almadan önce sıkı pazarlıklara girişmelisiniz.

Quartier Habous
Kazablanka’nın yeni şehir kısmında bulunan Quartier Habous alışveriş için en uygun bölgelerden biridir. El yapımı birçok kilim ve halıyı ya da Berberi el işi aksesuarları çok uygun fiyata alabilirsiniz. Bunun dışında çarşının sıcakkanlı esnafı ile sohbet edip nane çayı içmenin de keyfini çıkarabilirsiniz.Ne Yenir?Fas yemek kültürü tarih boyunca hem Avrupa hem de Doğu Kültürü’nden oldukça etkilenmiş ve yüzyıllar boyu yeni kültürlerin katkılarıyla gelişmiştir. Arap, İran, Osmanlı, Fransız ve hatta İspanyol damak tatlarının izlerini taşıyan Fas Mutfağı’nın ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Öyle ki uzun yıllar Fransız hâkimiyetinde kalan bölge karşılıklı etkileşimlerle yemek kültürlerindeki kriterlerde birbirlerine referans olmuşlardır. Genellikle sığır ve güvercin eti, balık, çeşitli baharatlar, bol sebze ve zeytinden oluşan Fas Yemekleri’nin en bilineni Kuskus’tur. Bunun yanında Tajin, güvercin etinden yapılan Pastilla, Chebbakio, Kaab el Ghazal ve nohuttan yapılan Harira Çorbası yöreye özgü tatlardandır. Sabah kahvaltısını genellikle reçel, peynir ve ekmek ile geçiştirildiği Marakeş’te asıl öğünler akşam yemeklerindedir. Yemeklerden sonra ise mutlaka nane ya da yeşil çay gibi bitki çayları içilmektedir. Tatlı yerine ise genellikle meyve tabakları servis edilmektedir. Müslüman bir ülke olması dolayısıyla hemen her restoranda içki servisi bulamayabilirsiniz ancak genellikle otellerin restoranlarında içki servisi yapılmaktadır. Bunun yanında üretimi Meknes’de gerçekleştirilen gri şaraplardan mutlaka tatmalısınız.

Al Mounia
Geleneksel Fas Mutfağı’nın en lezzetli örneklerini bulabileceğiniz Al Mounia günün her saati yemek için uygun bir mekândır. Lezzetli yemeklerinin yanında otantik dekorasyonu ve güler yüzlü personeli de size oldukça memnun edecektir.
Adres: 95 rue du Prince Moulay-Abdallah, Kazablanka, Fas
Tel: 0522 22 26 69Ne Zaman Gidilir?Dört mevsiminde yaşandığı Kazablanka Atlas okyanusun kıyısında kurulmuştur ve bu nedenle kışları daha ılık geçer. Yazları sıcak ve kurudur. Haziran - Eylül arası aylarda hava sıcaklıkları 26 - 28 C' civarındayken, Aralık - Şubat arası aylarda hava sıcaklıkları 17 - 18 C'dir. Yaz aylarında zaman zaman hava sıcaklıkları çok bunaltıcı olacağından Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları seyahat için en elverişli zamanlarıdır.Eğlence ve Gece Hayatı Fas gece hayatı söz konusu olduğunda standart bir eğlence anlayışından söz edemeyiz. Gece hayatı her şehrin gelişmişlik ve turistlik özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Örneğin Kızıl Şehir Marakeş’te lüks casinolardan oryantal eğlence mekânlarına kadar birçok farklı gece kulübü bulunmaktadır. Her türlü bütçeye göre de farklılık gösteren bu mekânların dışında dilerseniz hiçbir ücret ödemeden Jemaa el-Fnaa Meydanı’ndaki Sokak eğlencelerine katılarak da çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Casablanca’da ise isterseniz sahil kenarında aynı zamanda beach club olarak hizmet veren mekânları ya da otellerin bünyesinde hizmet veren lüks bar ve diskoları tercih edebilirsiniz. Uzun saatlere yayılmış akşam yemekleri ile birlikte sunulan oryantal dans gösterili Fantasia Show ya da Berberi folklorunun tanıtıldığı Chez Ali Show gibi etkinliklere katılarak da Fas’taki günlerinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

La Petite Roche
Kazablanka'nın ünlü yapılarından olan Hassan II Cami'nin muhteşem manzarasına nazır ve egzotik bir ortama sahip olan La Petite Roche'de minderler ve mumlarla çevrilmiş sıcak ortamda eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.
Adres: Blvd de la Corniche Phare El-Hank, Kazablanka, Fas
Tel: 022 39 57 48Festival ve EtkinlikKral'ın Taç Giyme Yıldönümü ve Ulusal Bayram
Kazablanka (30 Temmuz - Festival)

Kral ve Halk Devrimi Günü
Kazablanka (20 Ağustos - Festival)

Memnuniyetiniz için çalışıyoruz

2000 yılından beri, 20 yıllık birikimimizle,
başarının koşulsuz basamağının müşteri
memnuniyetini ve güvenini sağlamak
olduğunun bilincinde bir turizm şirketi
olarak, tüm ekibimizle, tatillerini bize
emanet eden dünya gezginlerinin
memnuniyeti için çalışıyoruz.

Güveninizi önemsiyoruz

Tercihlerinizi hayallerinize göre
belirlemenizde yardımcı olmak ve en
doğru seçimleri yapabilmeniz adına
seyahat danışmanınız olarak, vaat
ettiğimiz hizmeti doğru anlatabilmek
ve tam karşılığını verebilmek için
çalışıyoruz.

En fazla tur alternatifini biz sunuyoruz

440’dan fazla tatil destinasyonuna 2 ila 14
gece alternatifiyle, en gözde tatil
destinasyonlardan en ücra köşedeki
destinasyonlara kadar, Türkiye’nin en geniş
tur alternatifini sunan turizm şirketiyiz.

Teknolojide öncüyüz

Türkiye’de teknolojik yatırımlarımızla ve
inovasyonlarımızla turizm sektörünün
öncüsüyüz. 2 ila 14 gece alternatifiyle
1750’nin üzerinde her gün kesin hareketli
turlarımızda, havayolu ve otellerle
doğrudan sistem entegrasyonumuz
sayesinde istediğiniz oteli ve istediğiniz
havayolu şirketini seçerek hangi hizmeti
alacağınıza siz karar verebilirsiniz.
Peşin Fiyatına 3 Taksit
Peşin Fiyatına 3 Taksit
  3 Taksit
Peşin Fiyatına 3 Taksit
  3 Taksit
Peşin Fiyatına 2+1 Taksit
BDDK yönetmeliğine göre yurt dışı seyahat harcamalarında 3’den fazla taksit yapılamamaktadır.